USG Londyn – przygotowania do badania w pracowni USG
Badania obrazowe pozwalają na ocenę wyglądu, a często także funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych. Jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych jest USG. Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, badanie może być wykonane w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Niestety Polacy krótko przebywający w UK nie zawsze wiedzą, czy takie badania im się należą oraz, do kogo powinni się zgłosić w celu ich wykonania. Odpowiedzią na potrzeby zagubionych pacjentów są polskie placówki medyczne, choć USG Londyn nie jest usługą kierowaną wyłącznie do Polaków.
Pracownia USG – zakres usług
W pracowni USG wykonuje się badania ultrasonograficzne jamy brzusznej, dróg moczowych (przestrzeni zaotrzewnowej), tarczycy, piersi, prostaty, stawów biodrowych u niemowląt, a także stawów i ścięgien u dorosłych. Badania USG wykorzystuje się także w położnictwie i ginekologii – chodzi zarówno o badanie przez powłoki brzuszne, jak i z wykorzystaniem głowicy dopochwowej.
USG Londyn (zobacz ofertę kliniki Fast Medica) to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego wykonuje się je zarówno w odniesieniu do osób dorosłych, jak i dzieci. W przypadku niemowląt stało się wręcz elementem profilaktyki dysplazji stawów biodrowych. Ultradźwięki nie mają też wpływu na rozwijający się płód, dlatego w czasie ciąży badanie można wielokrotnie powtarzać. Jest bardzo pomocne, ponieważ pozwala na ocenę rozwijającego się płodu i dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości.
Jak przebiega badanie USG?
Pacjent zajmuje wskazaną przez lekarza pozycję – zwykle jest to pozycja leżąca, niekiedy boczna – wszystko zależy od tego, który narząd podlega ocenie. W dalszej kolejności lekarz smaruje skórę pacjenta specjalnym żelem, a następnie przykłada do niej głowicę. Głowica emituje ultradźwięki, które rozchodzą się w tkankach i odbijają od badanych ośrodków. Na monitorze urządzenia wyświetla się obraz, na podstawie którego lekarz może ocenić czy występują nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządu, jakieś niepokojące zmiany (guzki, rozwarstwienia, zgrubienia itp.).
Jak się przygotować do badania USG Londyn?
Skoro badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, to nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent nie otrzymuje żadnego znieczulenia, dlatego nie ma ryzyka, że środek znieczulający wejdzie w interakcję z przyjmowanymi przez niego lekami.
Jedynym badaniem, które wymaga pewnych przygotowań jest USG jamy brzusznej. W dniu poprzedzającym badanie pacjent nie powinien przyjmować wzdymających potraw, ani pić niczego gazowanego. Niekiedy zaleca się wręcz przyjęcie środków przeczyszczających i usuwających gazy z jelit. W ciągu kilku godzin poprzedzających badanie (co najmniej czterech, a najlepiej sześciu) nie należy niczego jeść. Dopuszczalne jest picie wody niegazowanej.