Czym jest zaświadczenie D4 dla kierowców?

Mogłoby się wydawać, że pracę kierowcy zawodowego może wykonywać każdy, kto posiada stosowne uprawnienia, dobrze czuje się za kierownicą samochodu i nie specjalnie przeszkadza mu ciągła nieobecność w domu. Jest w tym dużo prawdy, niemniej kolejnym warunkiem, który należy spełnić, by móc przewozić różnorodne towary, jest dobry stan zdrowia. Kierowca zawodowy w UK musi pozytywnie przejść badania lekarskie i uzyskać zaświadczenie D4.

Dlaczego w przypadku kierowców badania lekarskie są tak istotne?

Kierowca spędza za kółkiem wiele długich godzin. Często realizuje transport w pojedynkę, zatem spoczywa na nim duża odpowiedzialność, do tego nierzadko działa pod presją czasu i nie jest w stanie w normalny sposób zaspokoić swoich potrzeb. Osoba zdrowa dobrze radzi sobie z tą sytuacją. Natomiast ktoś, kto boryka się z problemami zdrowotnymi (zdarzają mu się omdlenia, zaburzenia pracy serca, problemy ze wzrokiem, drętwienie nóg) może stanowić na drodze zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Wypadki spowodowane utratą przytomności przez kierującego nie zdarzają się często, ale trafiają do policyjnych statystyk. Groźne są również sytuacje, w których kierowca czegoś nie zauważył, bądź z powodu problemów neurologicznych lub zaburzeń układu ruchu nie zdążył zareagować na czas. Badania lekarskie kierowców wykonywane są właśnie po to, by zapobiec takim sytuacjom. Dotyczy to zarówno kierowców amatorów, jak i kierowców zawodowych, choć przebieg badań w każdej z tych sytuacji wygląda inaczej. Dla kierowców zawodowych szczególnie ważne jest zaświadczenie D4 w Londynie, które wydaje m.in. polski lekarz w UK.

Polska przychodnia – badania dla kierowców zawodowych

Kierowcy zawodowi powinni przygotować się na szczegółowe badania. Aby móc wykonywać profesję kierowcy w UK, należy spełnić określone przepisami kryteria zdrowotne i uzyskać zaświadczenie D4. Podczas badania sprawdzany jest wzrost, waga i ciśnienie krwi, kontrolowany wzrok, sprawdzana dotychczasowa historia medyczna. Polski lekarz w UK wykonuje niezbędną analizę zdrowotną wymaganą przez DVLA.

Na badanie należy przynieść formularz medyczny D4 dostarczony przez DVLA, organizację szkoleniową albo zakład pracy. Oczywiście w razie, gdyby kierowca zapomniał o formularzu, można pobrać go na miejscu ze strony DVLA. Oprócz tego potrzebny będzie dokument tożsamości, prawo jazdy, wyniki ostatnich badań lekarskich. Jeśli kierowca choruje na coś przewlekle i korzysta z pomocy specjalistów (np. kardiologa, pulmonologa, diabetologa), powinien dostarczyć historię choroby. Jeśli nosi okulary, pomocna będzie ostatnia wystawiona recepta na okulary lub szkła kontaktowe. Poza tym lekarzowi warto pokazać opakowania wszystkich przyjmowanych leków.

Zaświadczenie D4 w Londynie

Badanie lekarskie, które ma na celu ocenę stanu zdrowia kierowcy i kończy się wydaniem zaświadczenia D4, nie trwa zwykle dłużej niż 15-20 minut. Inaczej wygląda to w przypadku osób borykających się z jakimiś schorzeniami, co do których zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań, np. prześwietlenia płuc, próby wysiłkowej, czy badania krwi. Wszystko po to, by wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogli bezpiecznie poruszać się po drogach Wielkiej Brytanii.