Czy z dzieckiem udać się do lekarza rodzinnego, czy pediatry?

Choroba dziecka to sytuacja stresująca zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodziców. Zwłaszcza wtedy, gdy objawy choroby nie wskazują na zwykłe przeziębienie, a jakąś poważniejszą dolegliwość. W takiej sytuacji rodzice chcą skonsultować dolegliwości z kompetentnym lekarzem, który zleci wykonanie niezbędnych badań, postawi trafną diagnozę i wdroży odpowiednią metodę leczenia. Czy w takiej sytuacji lepiej udać się do lekarza rodzinnego, czy pediatry?

Lekarz rodzinny a pediatra – na czym polega różnica?

Lekarz rodzinny, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się leczeniem rodzin. Oczywiście nie zawsze są to całe rodziny, równie dobrze może to być jedna osoba z kręgu bliskich. Istotne, że wiek tej osoby może być dowolny. Lekarz rodzinny przyjmuje pacjentów w każdym wieku i leczy dolegliwości, z którymi zmagają się dzieci, młodzież, osoby dorosłe, a także seniorzy.

Lekarz rodzinny w Londynie to specjalizacja ciesząca się dużym zainteresowaniem. Leczenie dzieci i dorosłych u lekarzy rodzinnych jest w Wielkiej Brytanii zjawiskiem powszednim. Nieco inaczej wygląda to na polskim podwórku. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że leczeniem małych pacjentów zajmują się pediatrzy.

Pediatra to specjalista dziecięcy. Jego pacjentami są dzieci w każdym wieku, począwszy od wieku niemowlęcego, aż do wkroczenia w pełnoletniość. Polski pediatra w UK nie leczy osób dorosłych, koncentrując się na poprawnym rozwoju i zdrowiu dzieci.

Polski lekarz dla dzieci w UK

Korzystając z publicznej opieki zdrowotnej w UK nierzadko nie mamy możliwości zapisu dziecka do pediatry, ponieważ w przychodniach znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania przyjmują przede wszystkim specjaliści medycyny rodzinnej. Oczywiście lekarz rodzinny może być doskonałym specjalistą, może mieć odpowiednie podejście do dzieci i umiejętnie stawiać diagnozy. Natomiast polskie rodziny, przyzwyczajone do tego, że dziećmi w Polsce zajmuje się pediatra, mogą nie być zadowolone z konieczności leczenia dzieci u lekarza rodzinnego. Co w takiej sytuacji?

Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii działają polskie placówki medyczne, które współpracują z wieloma świetnymi polskimi specjalistami i oferują usługi medyczne na bardzo wysokim poziomie. Polski pediatra w UK również w takiej przychodni przyjmuje. Dlatego jeśli rodzice nie czują się pewnie podczas kontaktu z brytyjskim lekarzem rodzinnym, śmiało mogą skorzystać z usług polskiego specjalisty.

Polski pediatra w UK czy lekarz rodzinny?

Pediatra to lekarz, który oczywiście posiada ogólną wiedzę medyczną, ale jego specjalizacją są dzieci – ich rozwój, ich problemy, choroby wieku dziecięcego itd. Pediatra ma znacznie szerszą wiedzę na temat dzieci, aniżeli lekarz rodzinny. W czasie specjalizacji koncentrował się właśnie na nich, a w swojej praktyce lekarskiej też tylko z małymi pacjentami miał do czynienia. Dlatego wcale nie dziwi zdanie wielu rodziców, że lepszym wyborem dla ich dziecka będzie polski pediatra w UK, a nie lekarz rodzinny.