Chirurgia ogólna – czym się zajmuje?

Medycyna to nauka empiryczna, czyli oparta na doświadczeniu. Skupia się na człowieku, jego rozwoju i chorobach, a także sposobach zapobiegania im i leczenia. Medycyna dzieli się na wiele specjalizacji. Jedną z dziedzin medycyny jest chirurgia ogólna.

Chirurgia ogólna dla dorosłych i dzieci

Każdy lekarz, niezależnie od tego, jaką ukończył specjalizację, musi posiadać pewną wiedzę z zakresu chirurgii ogólnej. Oczywiście lekarz medycyny rodzinnej, pediatra, czy psychiatra to nie są specjaliści, którzy na co dzień przeprowadzają zabiegi chirurgiczne. Niemniej w sytuacjach nagłych, gdy życie i zdrowie pacjenta jest zagrożone, a prosty zabieg może uratować sytuację, każdy lekarz powinien go wykonać.

Obecnie panuje trend na „wąskie specjalizacje”, ale pamiętajmy, że część dyscyplin ma charakter ogólnomedyczny. Wśród nich prym wiedzie właśnie chirurgia ogólna. Chirurg ogólny to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnych schorzeń tkanek miękkich, narządów wewnętrznych układu trawiennego, pęcherza moczowego, klatki piersiowej, mięśni. Do chirurga ogólnego zgłosimy się z trudno gojącą raną, zakażeniem, wrośniętym paznokciem i przepukliną. Chirurg ogólny udzieli pomocy zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Oczywiście istnieje osobna specjalizacja nazwana chirurgią dziecięcą, ale nie w każdym szpitalu taki specjalista jest dostępny. Natomiast chirurg ogólny to lekarz, którego nie powinno zabraknąć w żadnym szpitalu, klinice, ani większej przychodni.

Chirurgia ogólna w UK – polska przychodnia w Londynie

Chirurgia ogólna to specjalizacja znana na całym świecie. Termin „chirurgia” powstał w czasach starożytnych i pochodzi z języka greckiego – cheirourgie stanowi połączenie dwóch słów: cheir (ręka) i ergos (działanie). Takie połączenie dobrze oddaje charakter specjalizacji, ponieważ chirurgia jest swego rodzaju rzemiosłem, w którym liczy się zarówno szeroka wiedza medyczna, jak i doskonałe zdolności manualne.

Chirurg ogólny wykonuje większość procedur chirurgicznych. Są to zarówno duże operacje w znieczuleniu ogólnym, jak i drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Oczywiście skomplikowane operacje muszą być przeprowadzone w warunkach szpitalnych. Natomiast drobne zabiegi chirurg nierzadko wykonuje od ręki we własnym gabinecie, bądź wydzielonym w przychodni gabinecie zabiegowym. Polska przychodnia w Londynie została przygotowana w taki sposób, by leczenie chirurgiczne było możliwe na miejscu. Chirurgia ogólna w Londynie to także konsultacje, badania i działania profilaktyczne. Jeśli w danym przypadku możliwe jest leczenie niechirurgiczne, lekarz oczywiście je wdraża.

Chirurgia ogólna i naczyniowa

Często zdarza się tak, że chirurgia ogólna w UK łączona jest z chirurgią naczyniową. Chirurg zajmuje się wówczas różnego rodzaju urazami, a obok tego odpowiada za udrażnianie chorych naczyń, poszerzanie ich światła, usuwanie zrostów i tętniaków. Ponadto chirurg naczyniowy wstawia protezy naczyniowe i korzysta z wielu innych nowoczesnych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Każdy pacjent może liczyć na kompleksową opiekę medyczną.