Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Choroby tarczycy potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety wiele osób wciąż bagatelizuje znacznie tego niewielkiego gruczołu i uważa, że schorzeń endokrynologicznych nie wypada porównywać z poważnymi chorobami kardiologicznymi czy schorzeniami układu ruchu. Jest to błędne przekonanie, ponieważ zaawansowane i nieleczone choroby tarczycy czynią w organizmie prawdziwe spustoszenie, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.

Endokrynolog – nie tylko choroby tarczycy

Leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynolog. Właściwie przedmiotem jego zainteresowania jest cały układ dokrewny, a więc nie tylko tarczyca, ale i trzustka, przytarczyce, przysadka mózgowa, nadnercze czy jajniki, ale w literaturze zdecydowanie najwięcej mówi się o chorobach tarczycy. Zdecydowana większość pacjentów zgłaszających się do gabinetu endokrynologa ma problemy właśnie z tarczycą i cierpli na niedoczynność lub nadczynność tego narządu. Popularnym chorzeniem jest również Hashimoto. Ponadto zdarzają się nowotwory tarczycy.

Polski endokrynolog w UK – przygotowanie do wizyty

Do wizyty u endokrynologa warto się dobrze przygotować. Choroby tarczycy nie zawsze dają jednoznaczne objawy, dlatego warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nasze samopoczucie nie uległo pogorszeniu, czy nie zmieniła się waga, czy nie staliśmy się senni, przemęczeni, czy nie pojawił się problem wypadających włosów itd. Każda informacja jest dla endokrynologa ważna. Oczywiście poza tym warto zapisać sobie nazwy wszystkich przyjmowanych leków i suplementów.

Na pierwszej wizycie endokrynolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, prawdopodobnie skontroluje wagę, dokona fizycznego badania tarczycy, a jeśli dysponuje aparatem ultrasonograficznym – wykona również USG. Jeśli pacjent nie przyniósł wyników badań laboratoryjnych, otrzyma stosowne skierowanie. Lepiej jednak na wizytę przyjść przygotowanym, czyli z wynikami badań najczęściej zlecanych przez endokrynologów.

Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Endokrynolog w polskiej przychodni w Londynie zleca szereg badań laboratoryjnych, ponieważ chce zdobyć jak najwięcej informacji na temat stanu zdrowia pacjenta i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Oczywiście na pierwszą wizytę można przyjść już z kompletem badań, dzięki czemu diagnoza zostanie postawiona szybciej.

Jeżeli wiemy, że endokrynolog nie wykonuje badania USG w trakcie wizyty, wykonajmy je wcześniej i na konsultację przynieśmy gotowy wynik. Poza tym przydatne będą badania z krwi, a przede wszystkim badanie poziomu TSH. Oprócz tego warto wykonać badania FT 3 i FT4 oraz przeciwciał przeciwko peroksydazie oraz tyreoglobulinie, czyli anty-TPO i anty-TG. Wszystkie wymienione badania tworzą tzw. pakiet tarczycowy. Endokrynolog zestawia ich wyniki i na tej podstawie ocenia funkcjonowanie gruczołu.

W niektórych przypadkach wskazane jest również dostarczenie wyniku morfologii, a także badania cukru. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i borykające się z nadwagą nierzadko zapadają na kolejną chorobę immunologiczną, czyli insulinooporność.