Zaczerwienienia na twarzy mogą mieć różne podłoże. Twarz robi się czerwona, gdy mamy gorączkę, albo długo przebywamy na mrozie. Twarz czerwieni się w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, np. płonicy. Czerwienimy się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy odczuwamy zakłopotanie, a także, gdy borykamy się z nadciśnieniem. Wspomniane sytuacje trudno jednak zestawić ze zmianami skórnymi, które mają podłoże alergologiczne lub dermatologiczne. Do kogo udać się, gdy na twarzy utrzymuje się wysypka, piekący rumień, albo inne zmiany skórne?
Zaczerwienienia na twarzy to nie zawsze alergia
Prawdą jest, że zmiany pojawiające się na twarzy, szyi i dekolcie mogą być reakcją na kontaktz alergenem. Jeśli pacjent ma pewność, że wysypka pojawiła się po użyciu jakiegoś kosmetyku, albo spożyciu określonej potrawy, powinien odwiedzić alergologa. Podobnie, jeśli zmiany skórne nasilają się podczas pobytu w parku, sadzie, na łące i w innych okolicznościach przyrody. Natomiast pewnym jest, że zmiany skórne w obrębie twarzy, nawet jeśli jest to drobna, swędząca wysypka, nie zawsze oznaczają alergię. Dlatego jeśli ze skórą twarzy dzieje się coś niepokojącego, w pierwszej kolejności powinniśmy umówić się na wizytę do dermatologa.
Dermatolog to specjalista zajmujący się schorzeniami skóry i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Bada i leczy zmiany skórne w obrębie całego ciała, w tym również te pojawiające się na twarzy. Zaczerwienienia na twarzy to częsty powód konsultacji dermatologicznej. Także polska przychodnia w UK przyjmuje wielu pacjentów borykających się z tym problemem. Twarz to jednak taka część ciała, której nie da się skryć pod ubraniem, dlatego zmiany w obrębie twarzy są dla pacjentów wyjątkowo dokuczliwe. Oprócz tego, że wielokrotnie powodują dyskomfort – swędzą, pieką, boleśnie się łuszczą, to stanowią defekt estetyczny, a to negatywnie rzutuje na kondycję psychiczną pacjentów.
Leczenie zaczerwienień w obrębie twarzy – dermatolog w Londynie
Zmiany na twarzy mogą być objawem różnych komplikacji zdrowotnych, ale wiele z nich to problem czysto dermatologiczny, niewymagający złożonego leczenia we współpracy z alergologiem, endokrynologiem, kardiologiem, czy onkologiem. Leczenie tych zmian leży w kompetencjach dermatologa. Polski lekarz dermatolog w UK zajmuje się m.in. leczeniem trądziku młodzieńczego, czerwonych blizn potrądzikowych, trądziku różowatego, atopowego zapalenia skóry, a także łuszczycy.
Lekarz dermatolog bada, diagnozuje i ocenia zmiany skórne, a następnie dobiera właściwą metodę leczenia. Zwykle przepisuje leki do stosowania zewnętrznego, a więc różnego rodzaju kremy, maści, żele. Czasem zaleca przyjmowanie leków doustnych i suplementację, innym razem zleca wykonanie specjalistycznych zabiegów, np. oczyszczania skóry, usuwania łuszczących się fragmentów, zamykania naczynek.