Do jakiego lekarza udać się w przypadku choroby u dziecka?

Choroba dziecka to stan, który zawsze niepokoi rodziców. Nawet zwykłe infekcje, których występowanie w sezonie jesienno-zimowym jest rzeczą normalną, budzą obawy, czy przeziębienie nie przerodzi się w poważniejsze schorzenie. Szczególnie mocno niepokoją się rodzice maluchów, które nie potrafią opisywać odczuwanych dolegliwości. W takiej sytuacji pomóc może doświadczony i kompetentny lekarz.

Choroba dziecka – gdzie szukać pomocy?

Wszystko zależy od tego, jak przebiega rozwój choroby i w jakim stanie jest dziecko. W sytuacjach nagłych, gdy dziecko wyraźnie słabnie, ma bardzo wysoką gorączkę i przelewa się przez ręce, pomocy należy szukać na izbie przyjęć/oddziale ratunkowym. Takie sytuacje nie są jednak tak częste, jak klasyczne infekcje i choroby wieku dziecięcego. Z takimi schorzeniami należy udać się do przychodni. Dziecko powinien zobaczyć lekarz, do którego maluch został zapisany.

Istotne, by przychodnia udzielała świadczeń w sposób płynny. Jeśli rodzicom zależy, by lekarz zbadał dziecko tego samego dnia, nie powinno być z tym problemu. Dobrze również, by przychodnia była czynna popołudniami i w weekendy, tak jak polska przychodnia w UK. To dobre rozwiązanie dla osób pracujących, które nie zawsze mają czas odwiedzić lekarza w godzinach pracy.

Do jakiego lekarza zapisać dziecko?

Leczeniem dzieci zajmują się specjaliści medycyny rodzinnej oraz pediatrzy. Medycyna rodzinna jest specjalizacją szerszą aniżeli pediatria, ponieważ lekarz rodzinny świadczy pomoc medyczną na rzecz pacjentów w różnym wieku. Nie skupia się jedynie na dzieciach. Oczywiście ma to swoje zalety, bowiem wszyscy członkowie rodziny mogą być zapisani do jednego lekarza. To zdecydowanie ułatwia komunikację, skraca kontakt, a przy tym powoduje, że lekarz może spojrzeć na pacjenta szerzej. Zna sytuację rodziny, zna występujące w niej choroby itd.

Pediatra jest z kolei specjalistą typowo dziecięcym. Skupia się wyłącznie na dzieciach, ich rozwoju, dojrzewaniu, na profilaktyce różnych schorzeń, doskonale zna choroby wieku dziecięcego i problemy, z jakimi mierzą się rodzice małych pacjentów. Dlatego pediatra wydaje się być lepszym rozwiązaniem, aniżeli lekarz rodzinny. Zwłaszcza gdy mówimy o naprawdę małych dzieciach.

Polski pediatra w Londynie – jak dobrze wybrać?

Polacy, którzy nie są zadowoleni z działania publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, mogą korzystać z oferty polskiej przychodni. Wówczas nie będzie problemów z komunikacją, ponieważ w polskiej przychodni zatrudnieni są przede wszystkim polscy lekarze. O chorobach i dolegliwościach najłatwiej rozmawia się w ojczystym języku.

Polski pediatra w UK nie jest specjalistą trudno dostępnym. Ale wybierając lekarza, do którego udamy się zawsze w przypadku choroby dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę także na inne aspekty. Dostępność lekarza to jedno, ale istotne również, by specjalista cieszył się zaufaniem pacjentów i miał dobre opinie. Najważniejsze, by lekarz był skuteczny, stawiał trafne diagnozy i dobrze dobierał leki. Pediatra UK powinien mieć również dobre podejście do dzieci, które nierzadko boją się badania i nie chcą współpracować z lekarzem. Pediatra musi być cierpliwy i empatyczny, a jednocześnie stanowczy.