Kiedy niezbędne jest zaświadczenie dla kierowców D4 w UK?

Kierowca zawodowy w UK musi posiadać nie tylko prawo jazdy określonej kategorii, a w niektórych przypadkach specjalne uprawnienia (np. do przewozu towarów niebezpiecznych), ale również zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu kierowcy. Zaświadczenie D4 wystawiane jest wówczas, gdy dana osoba pozytywnie przejdzie wyszczególnione w przepisach badania lekarskie.

Praca kierowcy a stan zdrowia

Kierowca samochodu ciężarowego spędza w pozycji siedzącej wiele godzin w ciągu dnia. Nie trudno wywnioskować, że układ kostny, mięśnie i stawy niekoniecznie lubią wielogodzinne pozostawanie w jednej pozycji. Jeśli dana osoba cierpi na choroby zwyrodnieniowe, boryka się z drętwieniem nóg, ma bóle kręgosłupa, trasy długodystansowe mogą być dla niej nieosiągalne. Podobnie, jeśli cierpi na żylaki kończyn dolnych i inne choroby układu krążenia. Jeśli danej osobie często zdarzają się omdlenia, choruje na cukrzycę lub inne choroby, które cały czas powinny być pod kontrolą, wykonywanie zawodu kierowcy także może nie być możliwe. Poza tym pamiętajmy, że osoba wykonująca zawód kierowcy przez cały czas musi utrzymać wysoki poziom koncentracji uwagi, musi być zdolna do podejmowania szybkich decyzji i odpowiednich reakcji. Dlatego pracę kierowcy zawodowego powinny wykonywać tylko osoby o dobrym stanie zdrowia, mogące okazać się aktualnym zaświadczeniem D4, wystawionym przez uprawnionego lekarza.

Zaświadczenie D4 dla kierowców – jak je uzyskać?

Zaświadczenie wydawane jest osobom, które przejdą badania lekarskie, w wyniku których lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy. W trakcie badań sprawdzane są wzrost, waga i ciśnienie krwi pacjenta. Wykonywane jest badanie wzroku. Lekarz przeprowadza również wywiad z pacjentem, przegląda dotychczasową historię medyczną i wykonuje analizę zdrowotną wymaganą przez DVLA. Jeśli są ku temu wskazania, wykonuje się dodatkowe badania. Natomiast w sytuacji, gdy pacjent jest młody i zdrowy, całe badanie, wraz z wystawieniem zaświadczenia, nie zajmuje więcej niż 20 minut.

Zaświadczenie D4 dla kierowców można uzyskać w wielu placówkach medycznych na terenie Wielkiej Brytanii. Badania wykonuje i zaświadczenia wystawia także polska przychodnia w Londynie. Osoby zainteresowane wykonaniem badań powinny przynieść ze sobą formularz medyczny D4 dostarczony przez DVLA, organizację szkoleniową lub zakład pracy, ale polska klinika Londyn na życzenia pacjenta oczywiście może pobrać formularz ze strony DVLA.

W jakich sytuacjach zaświadczenie D4 dla kierowców jest obowiązkowe? Jak często trzeba powtarzać badania?

Każda osoba, która chce zdobyć brytyjskie brawo jazdy i wykonywać zawód kierowcy samochodu ciężarowego lub kierowcy autobusu (pojazdu pomiędzy 3,5 a 7,5 tony), musi posiadać aktualne zaświadczenie D4. Zaświadczenie jest obowiązkowe w procesie ubiegania się o prawo jazdy dla kategorii wyższych niż B. Ponownie badania musi wykonać, a potem systematycznie powtarzać, każdy kierowca, który ukończy 45 rok życia.