Jak wygląda wizyta u psychologa?

Borykając się z problemami, których nie potrafimy rozwiązać, stopniowo tracimy nadzieję na poprawę sytuacji. Samopoczucie ulega pogorszeniu, brakuje motywacji do działania, wydaje się, że wszystko wokół traci sens. Jeśli taki stan utrzymuje się przez długi czas, jest to prosta droga do depresji i rozwoju zaburzeń psychicznych. Dlatego póki nie jest za późno, warto odwiedzić psychologa i to właśnie jemu opowiedzieć o swoich przeżyciach i problemach.

Pierwsza wizyta u psychologa

Opowiadanie o swoich problemach, trudnej sytuacji życiowej i cierpieniu nie jest łatwe. Jednak rozmowa z psychologiem, czyli osobą, która nie zna nas prywatnie, jest zobowiązana do zachowania tajemnicy, poza tym z pewnością słyszała niejedną trudną historię, naprawdę może pomóc i w wielu przypadkach pomaga. Oczywiście trudno oczekiwać, że problemy rozwiążą się już po pierwszej wizycie, ale cykliczne spotkania będą niezwykle pomocne. Większość pacjentów wierzy w sens rozmowy z psychologiem, albo przynajmniej ma nadzieję, że ten sens dostrzeże. Oczywiście są i tacy, którzy idą na terapię, bo zostali do tego zmuszeni przez osoby bliskie, ale z reguły pacjent rzeczywiście wierzy, że w gabinecie psychologa otrzyma pomoc.

Pierwsza wizyta ma często charakter zapoznawczy, polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i obserwacji jego zachowania, sposobu wypowiadania się i okazywanych w czasie rozmowy emocji. Psycholog stara się jak najwięcej dowiedzieć i dotrzeć do sedna problemu, ale wiele zależy tutaj od tego, czy pacjent jest gotów na współpracę. Czasem pacjenci otwierają się dopiero na kolejnej wizycie, albo wizytach.

Wizyta u psychologa w obcym kraju

Znaczące spadki nastroju i utrudnione funkcjonowanie to częste problemy osób przebywających na emigracji zarobkowej. Początki w obcym kraju bywają trudne, zwłaszcza jeśli rodzina pozostała w ojczyźnie, znalezienie pracy przysparza trudności, a różnice kulturowe coraz mocniej dają o sobie znać. Na szczęście w krajach, gdzie znajduje się wiele osób polskiej narodowości, np. w Wielkiej Brytanii, istnieje możliwość porozmawiania z polskim psychologiem. Wpisując w wyszukiwarkę frazę Londyn psycholog polski, znajdziemy wielu dobrych specjalistów, którzy zdobywali doświadczenie zarówno w Polsce, jak i w UK. Polski psycholog w Londynie przyjmuje zarówno w polskiej klinice, jak i brytyjskich placówkach medycznych.

Psycholog w UK – jak wygląda wizyta?

Pierwsze spotkanie z psychologiem może być stresujące, ale świadomość, jak przebiega taka wizyta i o co psycholog może zapytać, przyczynia się do zmniejszenia napięcia. Wiedząc, czego możemy się spodziewać, czujemy się pewniej. Dlatego idąc do psychologa w UK, warto poczytać, czym jest konsultacja psychologiczna. Psycholog na pierwszej wizycie nie będzie mocno naciskał na pacjenta, ale zapyta o wiele podstawowych spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem, relacjami międzyludzkimi, przeżyciami z przeszłości, dotychczasowym doświadczeniem z psychoterapią. Wszystko po to, by jak najlepiej poznać pacjenta i jego problem, a na tej podstawie postawić diagnozę i dobrać metodę leczenia. Psycholog dąży do tego, by pacjent zrozumiał swoje uczucia, zrozumiał przyczynę występowania problemu i go rozwiązał.