Jak rozpoznać nowotworowe zmiany skórne?

Zmiany na skórze często wzbudzają niepokój, zwłaszcza jeśli są to zmiany, które swędzą, bolą, łuszczą się, pieką i nie znikają, mimo świadomej pielęgnacji. Czerwone krostki i plamy mogą być objawem alergii, choroby wirusowej, choroby grzybiczej, albo innych chorób o charakterze przewlekłym, np. łuszczycy. Ale takie zmiany nie powodują, że zaczynamy myśleć o czerniaku. Zmiany nowotworowe wyglądają inaczej. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują takie zmiany i jak je rozpoznać.

Nowotwór skóry to nie tylko czerniak

Zanim przejdziemy do omówienia cech wyglądu charakterystycznych dla zmian nowotworowych, warto trochę miejsca poświęcić różnym rodzajom nowotworów skóry. Rak skóry to przecież nie tylko czerniak. To prawda, że czerniak uznawany jest za najgroźniejszy nowotwór skóry, ale rak skóry może mieć także inną postać. Najwięcej na ten temat dowiemy się podczas wizyty w gabinecie dermatologicznym. Dermatolog w UK ma wiedzę na temat wiele chorób skóry, w tym nowotworów. Dzięki temu polski dermatolog w Londynie potrafi szybko zdiagnozować występowanie nowotworu i dobrać metodę leczenia.

Eksperci podkreślają, że nowotwory złośliwe skóry obejmuje dwie podstawowe podgrupy. Do pierwszej zalicza się wspomniany wyżej czerniak, natomiast drugą stanowią niebarwnikowe nowotwory skóry. Wśród tych ostatnich wymienia się raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego oraz raka skóry z komórek Merkla. Obok tego dermatolog w UK zajmuje się leczeniem mięsaka Kaposiego, włókniakomięsaka guzowatego skóry, mięsaka naczyniopochodnego, a także pierwotnych chłoniaków skóry. Oczywiście leczenie rozpoczyna się w momencie, gdy polski dermatolog w Londynie określi, z jakim nowotworem mamy do czynienia. Podczas diagnozowania pacjenta w pierwszej kolejności ogląda się zmiany skórne.

Jak wyglądają nowotworowe zmiany skórne?

O możliwym rozwoju nowotworu skóry świadczą zmiany, które pojawiają się na skórze nagle. Nierzadko z biegiem czasu zmieniają rozmiar, kształt i kolor, bywa że sączy się z nich wydzielina. Niestety zmiany bywają lekceważone, zwłaszcza jeśli pojawiają się w miejscach zasłoniętych ubraniem, albo są usytuowane w taki sposób, że pacjent, stojąc przodem do lustra, w ogóle ich nie zauważa. Tymczasem lekceważenie zmian skórnych może zakończyć się rozwojem poważnej choroby. Aby temu zapobiec, z nowymi zmianami należy udać się do dermatologa. Ci, którzy mają na ciele wiele pieprzyków, powinni badać się jeszcze częściej. Polska klinika w Londynie oferuje szybkie badanie znamion za pomocą dermatoskopu. Jeśli podczas takiego badania dermatolog w UK dostrzeże nieprawidłowości, może zlecić dalsze badania, łącznie z pobraniem wycinka.

Czerniak – jak wyglądają zmiany?

Czerniak zazwyczaj ma wygląd asymetrycznej plamy barwnikowej o średnicy większej niż 1 cm. Kolor zmiany jest nierówny, powierzchnia niejednolita, nierówna, nierzadko owrzodziała i krwawiąca. Czerniak może rozwinąć się na zdrowej, wcześniej zupełnie gładkiej skórze, jak i na podłożu znamienia barwnikowego. Natomiast inne nowotwory skóry zazwyczaj mają postać wykwitów w postaci niezapalnych guzków, drobnych, zaczerwienionych strupków, które z czasem przybierają postać brodawkową.