Udar słoneczny – postępowanie

udar

Długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu, zwłaszcza gdy dzień jest niezwykle upalny, może zakończyć się wystąpieniem udaru słonecznego. Aby tak się nie stało, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim, jeśli już musimy wyjść z domu w godzinach południowych, starajmy się wybierać miejsca zacienione. Ubierajmy się stosowanie do pogody (przewiewne ubrania z naturalnych tkanin) i pamiętajmy o częstym nawadnianiu organizmu. Znajmy również zasady postępowania na wypadek przegrzania organizmu, może się bowiem zdarzyć, że udar słoneczny wystąpi u któregoś z naszych współtowarzyszy bądź też u przypadkowej osoby na ulicy.

Czym objawia się występowanie udaru słonecznego?

Udar słoneczny to postać udaru cieplnego, do którego dochodzi na skutek zbyt intensywnego działania promieni słonecznych. Organizm przegrzewa się i traci zdolność termoregulacji, a co za tym idzie, nie może oddać nagromadzonego ciepła na zewnątrz. Wkrótce pojawia się rozkojarzenie, silny ból głowy, mroczki przed oczami, w dalszej kolejności mogą dołączyć nudności i wymioty. Udar cieplny to stan zagrażający życiu, ale zanim do niego dojdzie obserwujemy objawy osłabienia cieplnego i już wtedy należy zacząć działać.

Co robić, gdy pojawi się osłabienie cieplne? Należy natychmiast zejść ze słońca i schować się w chłodnym pomieszczeniu. Konieczny jest odpoczynek i uzupełnienie płynów. Jeśli mimo podjętych działań sytuacja się zaostrza, pojawiają się wymioty, zaniki świadomości, szybki oddech, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej.

Udar słoneczny – pomoc medyczna

Osobę poszkodowaną należy otoczyć opieką do czasu pojawienia się ratowników medycznych. Konieczne może być zdjęcie niektórych warstw odzieży i ochładzanie ciała przy pomocy wilgotnych ręczników. Robimy to stopniowo, gdyż przy zbyt intensywnych działaniach może dojść do wystąpienia szoku termicznego. Jeśli chodzi o dzieci, możemy również masować im stopy i dłonie w celu usprawnienia krążenia krwi.