Łuszczyca – przewlekła choroba skóry

łuszczyca

Jedną z najczęściej występujących chorób skórnych jest łuszczyca. U niektórych pacjentów choroba jest niemal niezauważalna, u innych powoduje znaczny dyskomfort. Zaczerwieniona, łuszcząca się skóra, to nie tylko defekt kosmetyczny. Przez widoczne zmiany skórne pacjenci dotknięci chorobą na każdym kroku spotykają się z niechęcią społeczeństwa, przez co tracą pewność siebie. Wiele zdrowych osób obawia się łuszczycy, ponieważ nie ma podstawowej wiedzy na temat tej choroby. Tymczasem łuszczycą nie można się zarazić.

Łuszczyca – przebieg choroby

Na występowanie łuszczycy znacznie bardziej narażone są osoby, które mają w rodzinie pacjentów dotkniętych tą dolegliwością. Łuszczycą nie można się zarazić, ale można ją odziedziczyć, co oczywiście nie oznacza, że dziecko pacjenta chorego na łuszczycę również będzie chorować.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się stanami remisji i nawrotów. Całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe – nawet jeśli okres remisji trwa kilka lat, nigdy nie wiadomo, w którym momencie nastąpi nawrót. Niekiedy wystarczy większa dawka stresu czy poważniejsze przeziębienie, by sprawne funkcjonowanie organizmu zostało  zaburzone i choroba wróciła. Stan chorego na łuszczycę bardzo często zależy od jego stylu życia. Im mniej przeziębień, im mniej stanów zapalnych w organizmie i im mniej stresów, tym dla pacjenta lepiej. Chory na łuszczycę powinien też wyjątkowo dbać o skórę oraz sposobów odżywiania. Wskazane jest również stosowanie suplementów diety poprawiających kondycję skóry.

Łuszczyca skóry, paznokci i stawów

Najczęściej spotykamy się z łuszczycą skóry, w tym owłosionej skóry głowy. Łuszczyca często atakuje łokcie i kolana, a także plecy. Jeśli chodzi o skórę głowy – ma tendencję do wychodzenia poza partie pokryte włosami, np. na czoło czy miejsca za uszami.

Łuszczyca rzadziej pojawia się na stale odsłoniętych partiach ciała, np. na twarzy i dłoniach, choć i takie przypadki występują. Jeżeli atakuje dłonie, to często atakuje też paznokcie. W wyniku choroby paznokcie rozwarstwiają się i kruszą, pojawiają się przebarwienia i wyraźne brudy.

Oprócz tego wyróżniamy łuszczycę stawową lub inaczej – łuszczycowe zapalnie stawów. Choroba może mieć różnorodny przebieg, w skrajnych przypadkach dochodzi do zniszczenia stawów i niesprawności. Najczęściej dochodzi do bolesnego wykrzywiania palców u rąk, co z kolei staje się przyczyną problemów w codziennym funkcjonowaniu, np. zapinaniu guzików czy trzymaniu narzędzia pisarskiego w dłoni.

Na samym końcu należy jeszcze wspomnieć aby zawsze w celu poprawnego zweryfikowania choroby skontaktować się z odpowiednim specjalistą.