Zasady zdrowego żywienia

zdrowe odżywianie

Sposób odżywania, czyli jakość, ilość i objętość posiłków, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Właściwa dieta pomaga w utrzymaniu wysokiej sprawności umysłowej i fizycznej, dobrego zdrowia i ładnego wyglądu. Taka dieta powinna być skomponowana zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Zdrowe odżywianie – trzy podstawowe zasady

Jedz regularnie i nie podjadaj między posiłkami

Zastępowanie śniadania kawą i spożywanie pierwszego posiłku w godzinach popołudniowych, a następnie bardzo obfitej kolacji tuż przed snem, zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Specjaliści od spraw żywienia wciąż przypominają, że organizm pracuje najlepiej, gdy regularnie dostarczamy mu paliwo w postaci pożywienia. Regularnie, czyli mniej więcej co 3-4 godziny. W tym czasie organizm spali poprzedni posiłek. Oczywiście posiłki nie powinny być zbyt obfite – łącznie powinny dostarczać tylu kalorii, ile wynosi dzienne całkowite zapotrzebowanie kaloryczne osoby, która chce utrzymać aktualną masę ciała.

Jedz różnorodnie

Tylko zbilansowana dieta może stać się źródłem wielu witamin i minerałów. Jeżeli będziemy unikać posiłków z danej grupy, prawdopodobnie organizm  nie otrzyma wielu cennych substancji, a żadne suplementy diety nie uzupełnią niedoborów. Głównym źródłem witamin powinny być produkty żywnościowe, dlatego należy dbać o ich różnorodność. Nie unikamy również spożywania tłuszczu czy węglowodanów, ale do tego tematu podchodzimy z rozsądkiem, wybierając zdrowe tłuszcze roślinne i sięgając po chude ryby, a także produkty zawierające węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym.

Pamiętaj o piciu wody

Woda ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wspomaga procesy trawienne, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, usprawnia proces transportowania substancji odżywczych do komórek. Odwodniony organizm nie jest w stanie pracować na najwyższych obrotach, a tempo przemiany materii również znacząco spowalnia. Z tego powodu wodę należy pić regularnie przez cały dzień, nawet wtedy, gdy nie towarzyszy nam uczucie pragnienia.