Jakie badania musi wykonać kierowca w UK?

Jakie badania musi wykonać kierowca w UK?

Wykonywanie zawodu kierowcy w Wielkiej Brytanii jest pod wieloma względami korzystne. Oczywiście najważniejsze będą tu względy finansowe, ale to, że kierowca ma możliwość wykonywania pracy na własnych warunkach, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, również nie jest bez znaczenia. Tyle tylko, że do takiej pracy należy się odpowiednio przygotować. Kierowca spędza w samochodzie wiele długich godzin i przez cały ten czasu musi być skoncentrowany, ostrożny i zdolny do szybkiej reakcji. Dlatego też powinien regularnie wykonywać badania lekarskie, które zobrazują jego aktualny stan zdrowia.

Badania dla kierowców w Londynie

Z jednej strony wiele osób traktuje zawód kierowcy po macoszemu, z drugiej – szczerze podziwia tych, którzy wybrali tę profesję i od lat prowadzą taki styl życia. Kierowca samochodu ciężarowego spędza wiele godzin (dni, czasem tygodni) poza domem, co wcale nie jest łatwe. Poza tym w ciągu dnia pracy przez długi czas pozostaje w pozycji siedzącej, co nie jest korzystne dla jego kręgosłupa, mięśni i stawów. Nie zawsze może w dowolnym momencie zrobić przerwę i zrealizować swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego układ moczowy i wydalniczy również są nadwerężone.

Kierowca powinien mieć dobry wzrok i słuch, powinien być osobą odporną psychicznie, wytrwałą. Każdy z wymienionych aspektów powinno się zbadać, zanim dana osoba wsiądzie za kierownicę. Potwierdzeniem wykonania dokładnych badań są zaświadczenia dla kierowców D4. Aktualne zaświadczenie musi posiadać każdy kierowca pojazdu o masie pomiędzy 3,5 a 7,5 tony. W jaki sposób je pozyskać? Badania dla kierowców w Londynie realizuje m.in. polska przychodnia medyczna.

Orzeczenia lekarskie dla kierowców w Wielkiej Brytanii

Wykonanie badań lekarskich jest obowiązkowe w procesie ubiegania się o brytyjskie prawo jazdy dla kategorii wyższych niż B. Ale wydanie prawa jazdy i podjęcie pracy w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego nie oznacza, że takie badanie nigdy więcej nie zostanie powtórzone. Na pewno musi je wykonać każdy kierowca, który kończy 45 rok życia, a potem systematycznie powtarzać. Wcześniej takie badania wykonywali i zaświadczenia wydawali „mobilni” lekarze, obecnie takiej możliwości nie ma. Na badanie należy umówić się stacjonarnie.

Jeśli wyniki przeprowadzonych badań będą prawidłowe, kierowca otrzyma specjalne orzeczenie lekarskie. Zaświadczenia dla kierowców w UK wydawane są stosunkowo szybko, ponieważ zarówno kierowcom, jak i właścicielom firm transportowych zależy na możliwości dalszego realizowania transportów.

Zaświadczenia dla kierowców D4 – jakie badania?

Jeżeli przychodnia dysponuje dobrze wyposażonym laboratorium, wszystkie badania wykonywane są na miejscu. Pierwszym z nich jest badanie okulistyczne. Oczywiście osoby, które noszą okulary lub soczewki, powinny je na takie badanie zabrać. Badane jest także widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie. Badany jest cukier na czczo, wykonywane są psychotesty. Jeśli kierowca zmaga się z chorobami przewlekłymi, te również wymagają konsultacji. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z cukrzycą i padaczką.