Czym są badania nutrigenetyczne?

Niektóre choroby rozwijają się we wczesnym dzieciństwie, inne znacznie później. Niektóre uwarunkowane są genetycznie, inne zależne od czynników środowiskowych. Czasem pacjent znajduje się w grupie ryzyka, bo odziedziczył pewną skłonność do zachorowań, ale jeśli będzie prowadził zdrowy tryb życia, stosował zdrową dietę, być może uniknie rozwoju choroby. O tym, jakiego rodzaju pożywienie może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie danej osoby, informują badania nutrigenetyczne.

Nutrigenetyka i jej zadania

Celem nutrigenetyki jest określenie, w jaki sposób dana osoba może reagować na niektóre składniki diety. Nutrigenetyka zakłada, że składniki żywnościowe wpływają na ekspresję genów, a jednocześnie to właśnie geny maja wpływ na to, jak dany organizm wykorzystuje konkretne składniki pożywienia. Oznacza to, że każda osoba może przyswajać jedzenie inaczej, a wiedza o tym, jak dana substancja wpływa na jej organizm, a w dalszej kolejności ułożenie adekwatnego jadłospisu, może znacząco poprawić jej jakość życia.

Co umożliwiają badania nutrigenetyczne w Londynie?

Polska przychodnia w Londynie umożliwia przeprowadzenie badań nutrigenetycznych zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Nieprawdą jest, że na takie badania decydują się wyłącznie ci pacjenci, którzy podejrzewają u siebie występowanie alergii pokarmowej. Badania nutrigenetyzne oczywiście mogą być pomocne w leczeniu alergii, ale ich zastosowania są znacznie szersze. Wyniki pozyskane w trakcie badania umożliwiają dopasowanie diety do indywidualnych możliwości danego organizmu, a także ułożenie treningu, który w danym przypadku przyniesie najlepsze efekty. Każdy organizm ma nieco inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i inaczej je przyswaja. Jeśli wiemy, w jaki sposób robi to nasz organizm, możemy lepiej zadbać o jego kondycję.

Polska klinika w Londynie a badania nutrigenetyczne

Nutrigenetyka to dziedzina rozwijająca się bardzo prężnie i mająca coraz więcej zwolenników, dlatego badań nutrigenetycznych nie może zabraknąć w ofercie nowoczesnej kliniki. Polska przychodnia w Londynie, którą tworzą polscy lekarze w UK, wykonuje badania na podstawie wymazu pobranego z wewnętrznej części policzka pacjenta. Badania nutrigenetyczne w Londynie są zatem całkowicie bezbolesne i szybkie. W niektórych przypadkach próbka może zostać pobrana również w warunkach domowych i dostarczona do laboratorium, gdzie zostanie poddana dokładniej analizie.

Relacje między składnikami żywności a indywidualnymi cechami genetycznymi

W trakcie badania możliwe jest sprawdzenie znaczenia dziedzicznych zmian obecnych w genach i ich wpływu na sposób przyswajania konkretnych składników pożywienia przez dany organizm. Jeśli znamy tę zależność i wiemy, czym różni się od ogólnych zaleceń żywieniowych przygotowanych dla wszystkich ludzi, możemy lepiej zadbać o swoje samopoczucie, wygląd i stan zdrowia. Wynik badania i stosowanie się do zaleceń może pomóc w uniknięciu chorób metabolicznych w przyszłości.