Jakie są objawy zapalenia trzustki?

Jakie są objawy zapalenia trzustki

Zachorowalność na nowotwory cały czas wzrasta i to mimo prowadzonych akcji profilaktycznych,
i mimo rosnącej świadomości na temat nowotworów płuc, skóry, narządów rodnych, wątroby i trzustki. Jeśli chodzi o ten ostatni narząd, problemem jest często nie tyle nowotwór, co stan zapalny trzustki. Jakie są objawy i metody leczenia zapalenia trzustki?

Jakie funkcje pełni trzustka?

Trzustka to narząd zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej. Jest to narząd gruczołowy, liczący od 10 do 20 cm długości, niezwykle ważny, bo pełniący funkcje zarówno wewnątrz-, jak i zewnątrzwydzielnicze. Trzustka dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia. Jednocześnie produkuje hormony (insulinę oraz glukagon), które regulują poziom glukozy we krwi. Trzustka odpowiada zatem za metabolizm cukrów, ale produkuje również enzymy odpowiadające za trawienie tłuszczów i węglowodanów.

Stan zapalny trzustki – niekontrolowane wydzielanie enzymów

Przeciętna osoba nie wie zbyt wiele o trzustce, bo jest to narząd, który rzadko daje o sobie znać. Boli dopiero wtedy, gdy stan zapalny zdąży się na dobre rozwinąć. Natomiast osłabienie trzustki, nierzadko będące efektem złej diety czy nadmiernego spożywania alkoholu, z reguły nie daje objawów bólowych. Natomiast może powodować dolegliwości trawienne, może przyczynić się do powstania zaburzeń gospodarki hormonalnej, do szybkiego wzrostu masy ciała itd.

Zapalenie trzustki jest schorzeniem, które rzeczywiście boli. Niestety na początku trudno jednoznacznie wskazać, skąd pochodzi ból, ponieważ trzustka umiejscowiona jest blisko innych narządów (wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony). Zanim zostanie postawiona diagnoza, ból zwiększa się i dochodzi do niekontrolowanego wydzielania enzymów, co może być szkodliwe dla całego organizmu. W skrajnych przypadkach dochodzi do samotrawienia narządów. Dlatego tak ważne jest, by z silnym bólem brzucha zgłosić się do dobrego specjalisty. Szczególnie pomocny będzie endokrynolog w UK.

Objawy zapalenia trzustki

O tym, że być może doszło do zapalenia trzustki, może świadczyć bardzo silny ból umiejscowiony w tylnej części brzucha. Nierzadko promieniuje w stronę pleców i nie ustępuje mimo zmiany pozycji ciała. Pacjenci, którzy przebyli ostre zapalenie trzustki, nierzadko opisują ten ból jako niemożliwy do wtrzymania. Dobry endokrynolog w Londynie szybko skojarzy, że w takiej sytuacji mogło dojść do zapalenia trzustki. Potwierdzeniem diagnozy są badania z krwi – oznaczenie aktywności amylazy i lipazy w surowicy krwi.

Polska przychodnia w Londynie – leczenie zapalenia trzustki

Jeśli badania wykonane w przychodni potwierdzą stan zapalny trzustki, z dużym prawdopodobieństwem lekarz zdecyduje o hospitalizacji pacjenta. W lżejszych przypadkach leczenie opiera się o kilkudniową głodówkę, odpowiednie nawadnianie i podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W trudniejszych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia, a w skrajnych – otwarcie jamy brzusznej i czyszczenie jej wnętrza.