Czym zajmuje się pediatra?

Osoby, które kształcą się w zawodzie lekarza, najpierw zdobywają ogólną wiedzę medyczną, a dopiero po kilku latach nauki muszą zdecydować o wyborze specjalizacji. Przekrój specjalizacji medycznych jest bardzo szeroki, dlatego naprawdę jest z czego wybierać. Mówimy przecież nie tylko o chirurgii, laryngologii czy kardiologii, ale również o specjalizacjach dziecięcych, czyli chirurgii dziecięcej, laryngologii dziecięcej, czy kardiologii dziecięcej. Jeśli chodzi o małych pacjentów, podstawową specjalizacją lekarską pozostaje jednak pediatria. Czym zajmuje się pediatra?

Pediatria, interna i geriatria

Dorośli pacjenci, którzy uskarżają się na bóle niewiadomego pochodzenia, albo borykają się z infekcją, której nie są w stanie zwalczyć domowymi sposobami, kierują swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarzami pierwszego kontaktu w zdecydowanej większości przypadków są interniści, choć zdarza się, że w przychodni natrafimy na specjalistę medycyny rodzinnej.

Internista to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób wewnętrznych. To właśnie do niego zgłosimy się z powszechnymi objawami schorzeń wewnętrznych, ale także z dolegliwościami, które nie dają charakterystycznych objawów. W przypadku tych ostatnich, jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie będzie w stanie pomóc pacjentowi, skieruje go do odpowiedniej poradni specjalistycznej.

Internista leczy dorosłych pacjentów, w tym nierzadko zdarza się, że i osoby podeszłym wieku, ponieważ w przychodniach nie ma wolnych etatów dla geriatrów. Gdybyśmy jednak mieli ściśle trzymać się terminologii, odpowiednikiem internisty w przypadku osób starszych jest właśnie geriatra. Natomiast w przypadku dzieci lekarzem pierwszego kontaktu jest pediatra.

Przychodnia Londyn – czym zajmuje się pediatra?

Pediatra to specjalista dziecięcy, czyli takie, który zajmuje się małymi pacjentami od chwili narodzin do pełnoletności. W przychodniach publicznych w Londynie dzieci zapisuje się przede wszystkim do lekarzy rodzinnych, ale jest jeszcze inne rozwiązanie – polski pediatra w polskiej przychodni.

Pediatra rozpoznaje i leczy choroby wielu dziecięcego, wykonuje badania lekarskie i kwalifikuje do szczepienia, wykonuje bilanse zdrowia dziecka, zajmuje się również profilaktyką, która ma uchronić dzieci przez wadami postawy i innymi problemami, którym można zapobiec podejmując odpowiednie działania w dzieciństwie.

Polski pediatra powinien być gotowy na pytania zadawane przez rodziców i zawsze dążyć do szczegółowego wyjaśnienia, na czym polega problem i jak można go rozwiązać. Jeśli sam zaobserwuje coś niepokojącego podczas wizyty, która została umówiona z zupełnie innego powodu, również powinien o tym powiedzieć. Wbrew pozorom nierzadko zdarza się, że osoba postronna szybciej dostrzeże problem, aniżeli rodzic, który widzi dziecko na co dzień.

Polski pediatra w Londynie

Korzystanie z usług polskiej przychodni w Londynie jest pod wieloma względami korzystne. Chodzi tu zarówno o możliwość odbycia swobodnej rozmowy w ojczystym języku, jak i zaufanie do lekarza, który zna zarówno polski, jak i brytyjski system opieki zdrowotnej. Poza tym polskie przychodnie pracują również w godzinach wieczornych i w weekendy, dzięki czemu łatwiej dostać się do lekarza.