Nieskazitelnie gładka skóra to marzenie wielu kobiet, ale trzeba to przyznać – marzenie niedoścignione. Intensywna pielęgnacja z wykorzystaniem dobrej jakości kosmetyków i zabiegów medycyny estetycznej może znacząco poprawić stan skóry, ale ryzyko pojawienia się niedoskonałości zawsze istnieje. Które ze zmian skórnych mogą okazać się groźne?
Zmiany na skórze – skąd się biorą?
Na skórze pojawiają się przebarwienia, krostki, zaczerwienienia i inne zmiany, które mogą być wynikiem działania słońca, zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, niewłaściwej diety, rozwoju chorób skórnych i alergicznych, kontaktu z drażniącymi substancjami itd. Część zmian nie tylko wygląda nieestetycznie, ale powoduje znaczny dyskomfort. Zmiany łuszczą się, swędzą, pieką, sączy się z nich płyn surowiczy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który znajdzie przyczynę problemu i dobierze metodę leczenia.
Zmiany na skórze potrafią dać się we znaki, ale to nie oznacza, że są szczególnie groźne. Przykładowo w przebiegu łuszczycy mamy do czynienia z występowaniem na ciele łuszczących się plamek. Miejsca te wywołują znaczny świąd, a rozdrapane krwawią. Łuszczyca (o ile zmiany nie pokrywają znacznych obszarów ciała, a choroba nie zaatakowała stawów) nie jest jednak schorzeniem groźnym dla życia pacjenta. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku czerniaka, czyli raka skóry.
Groźne zmiany skórne – jak je rozpoznać? Polski dermatolog w Anglii
Za najgroźniejsze zmiany skórne uznaje się te, które są zmianami nowotworowymi. Czerniak jest nowotworem złośliwym, którego objawy pojawiają się w krótkim czasie. Jeśli pacjent ma na ciele wiele znamion barwnikowych, może nawet nie zauważyć pojawienia się kolejnej zmiany, tymczasem choroba będzie się rozwijać. Dlatego tak ważne jest, by regularnie badać znamiona barwnikowe w gabinecie dermatologa. Takie badania oferuje polska przychodnia w Londynie. Warto umówić się na konsultacje, bo pacjent nie zawsze jest w stanie zauważyć, że jego pieprzyk zmienił kolor lub rozmiar. Tymczasem polski dermatolog Londyn obejrzy dokładnie każde znamię, a w razie konieczności – pobierze wycinek i zleci wykonanie dalszych badań.
Jak wyglądają groźne zmiany skórne?
Czy gołym okiem da się odróżnić zwykły pieprzyk od czerniaka? Pewność może mieć tylko dermatolog, ale pacjent również może z dużą pewnością wskazać, która zmiana wygląda niepokojąco. Pieprzyk ma raczej symetryczny kształt, tymczasem zmiany nowotworowe są często asymetryczne, mają nieregularne brzegi. Pieprzyk ma zwykle jednolity kolor, tymczasem czerniak ma przejaśnienia lub zaciemnienia na powierzchni zmiany. Czerniak rozwija się dynamicznie. Zwykły pieprzyk też może urosnąć, ale proces trwa latami.
Polska przychodnia w Londynie – kto powinien regularnie odwiedzać dermatologa?
Warto wiedzieć, że na występowanie czerniaka narażone są szczególnie osoby o jasnej karnacji, z piegami, dużą ilością znamion barwnikowych, osoby o jasnych i rudych włosach, które z reguły opalają się na czerwono. Ryzyko czerniaka wzrasta również wśród osób, które w dzieciństwie uległy poparzeniom słonecznym i często korzystają z solarium.