Czym zajmuje się dermatolog?

Zmiany na skórze, które wyglądają niepokojąco i powodują dolegliwości w postaci uporczywego swędzenia lub pieczenia, powinien obejrzeć dermatolog. Jest to lekarz, który zajmuje się chorobami skóry i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Czasem jednak wypadanie włosów czy powstawanie bruzd na paznokciach wymagają dalszych konsultacji w gabinecie trychologicznym albo endokrynologicznym, innym razem pacjent odsyłany jest do alergologa.

Dermatologia jako dziedzina medycyny

Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób skóry. W ostatnich latach dermatolodzy często zajmują się zmianami skórnymi powiązanymi z alergiami – wcześniej skala zjawiska nie była tak szeroka.

Dermatologia jako osobny dział medycyny zaczęła wyodrębniać się pod koniec XIX wieku i wówczas było to związane przede wszystkim z chorobami o podłoży grzybiczym. Przez długi czas dermatologia zajmowała się również chorobami wenerycznymi, co zmieniło się stosunkowo niedawno. Obecnie wenerologia stanowi osobną dziedzinę medycyny.

W Polsce rozwój dermatologii przypada na drugą połowę XIX wieku. W 1863 r. w Krakowie powstała pierwsza w Polsce klinika chorób skórnych i wenerycznych. Od 1914 r. ukazuje się „Przegląd dermatologiczny”, a od 1920 roku działalność prowadzi Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

Czym zajmuje się dermatolog w UK?

Niezależnie od tego, czy mówimy o dermatologu w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii, zawsze mamy na myśli osobę, która dokładnie przyjrzy się zmianom skórnym, jeśli trzeba – zleci dodatkowe badania i przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, próbując zdiagnozować, co jest przyczyną występowania niepokojących dolegliwości. Poza tym warto zauważyć, że w UK pracuje wielu polskich lekarzy, w tym również dermatolodzy. Część z nich świadczy usługi w polskich klinikach medycznych w Londynie i innych dużych miastach. Dermatolog Londyn zajmuje się leczeniem, diagnozowaniem i profilaktyką chorób skóry, włosów i paznokci, ponadto niektórzy specjaliści zaangażowani są w proces powstawania nowych kosmetyków.

Polski dermatolog w UK przyjmie każdego pacjenta, który boryka się bólem, pieczeniem czy uporczywym swędzeniem skóry. Obejrzy wszelkiego rodzaju krostki, bąble, czerwone place, miejsca pękające i łuszczące się. Zapyta o to, od kiedy występują dolegliwości, czy są sytuacje, które ja nasilają, albo łagodzą. Postawienie trafnej diagnozy jest kluczem do rozpoczęcia skutecznego leczenia. Zazwyczaj leczenie polega na stosowaniu maści, kremów lub olejków bezpośrednio na skórę, ale czasem organizm należy wspomóc od środka. Dermatolog Londyn może również uznać, że niezbędne jest wykonanie specjalistycznego zabiegu.

Polski dermatolog UK – profilaktyka raka skóry

Rak skóry jest schorzeniem wyjątkowo podstępnym. Ktoś, kto ma dużo znamion barwnikowych na skórze, może nawet nie zauważyć, gdy któreś z nich zacznie zmieniać kształt albo kolor. Dlatego warto regularnie odwiedzać dermatologa, który zbada każde znamię. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.