Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Polska klinika Londyn

Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego uzależnione jest od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest drożność naczyń. Patologie w obrębie naczyń krwionośnych tętniczych i żylnych powinny być jak najszybciej rozpoznane i poddane leczeniu. Właśnie tym zajmuje się chirurg naczyniowy.

Chirurgia naczyniowa jako dziedzina medycyny

Chirurgia naczyniowa to dział medycyny, który z jednej strony ma wiele wspólnego z chirurgią ogólną, z drugiej zaś znacząco się od niej różni. Do chirurga ogólnego zgłaszamy się z rozmaitymi problemami, począwszy od złamań, poprzez uszkodzenia narządów jamy brzusznej, skończywszy na ranach szarpanych. Tymczasem chirurgia naczyniowa skupia się wyłącznie na naczyniach krwionośnych i limfatycznych i zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób tychże naczyń.

Problemy z naczyniami krwionośnymi wynikają z różnych przyczyn. Często winne są uwarunkowania środowiskowe, mała dawka ruchu, zła dieta, otyłość. Jednakże zdarza się, że na występowanie żylaków skarżą się osoby szczupłe i aktywne fizycznie. Jeżeli problem nie jest duży i dotyczy przede wszystkim żył powierzchniowych, z dużym prawdopodobieństwem da się go rozwiązać bez użycia skalpela. W innym przypadku konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego.

Jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?

Choroby żył i tętnic nie zawsze dają takie same objawy, choć prawdą jest, że bóle, ciepłota i twardnienie kończyn dolnych bywają pierwszymi zwiastunami choroby. Takich objawów nie należy lekceważyć, gdyż istnieje ryzyko powstania niebezpiecznego zatoru. Jak najszybciej powinna odbyć się konsultacja chirurgiczna, w której trakcie lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona niezbędne badania. Dopiero postawienie diagnozy umożliwia wdrożenie odpowiedniej metody leczenia.

Jakie choroby chirurg naczyniowy diagnozuje najczęściej? Chorobami, którymi interesuje się chirurgia naczyniowa są m.in. miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, miażdżyca tętnic szyjnych i choroby zapalne układu krążenia. Chirurg zajmuje się również zespołem stopy cukrzycowej, zatorami tętnicy płucnej, tętniakami, ostrymi i przewlekłymi chorobami żył oraz nowotworami układu naczyniowego.

Operacje wykonywane przez chirurgów naczyniowych

Niektóre schorzenia żył i tętnic można leczyć farmakologicznie bądź z wykorzystaniem innych mało inwazyjnych metod, takich jak skleroterapia. Niestety często zdarza się, że operacja jest niezbędna. Wykonują ją doświadczeni chirurdzy naczyniowi, najczęściej pracując w zespołach. W trakcie operacji dochodzi do udrożnienia naczyń, poszerzenia ich światła i usunięcia patologii w obrębie żył i tętnic. Jeśli jest to konieczne, stosuje się łaty żylne lub protezy naczyniowe.

Zdecydowana większość operacji dotyczy niedokrwienia obwodowego i zwężenia naczyń głowowych,  tętniaków aorty, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu i tętnic szyjnych.