Alergolog dziecięcy Londyn – kiedy się wybrać?

Uważa się, że pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. W tym okresie rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą ich dzieci. Poza tym stopniowe rozszerzanie diety i uważana obserwacja reakcji młodego organizmu, pozwalają na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości i alergii pokarmowych. Jeśli u dziecka występują reakcje alergiczne, powinien zbadać je alergolog dziecięcy Londyn.

W jakich sytuacjach należy zgłosić się do alergologa?

Nieprawdą jest, że pacjentami lekarzy alergologów są wyłącznie dzieci. Dorośli również borykają się z alergiami, z czego większość z nich już od wczesnego dzieciństwa. Ale alergia może pojawić się w każdym wieku, nawet u osoby starszej, która nigdy wcześniej nie miała takich problemów. Prawdą jest jednak, że znaczny odsetek pacjentów odwiedzających przychodnię alergologiczną stanowią dzieci.

Niejednokrotnie zdarza się, że to rodzic decyduje o konieczności skonsultowania niepokojących objawów z alergologiem, ale równie często jest to sugestia lekarza pierwszego kontaktu albo dermatologa. Lekarz rodzinny albo lekarz pediatra może skierować do specjalisty dziecko, które ma nieustający katar, kaszel niewiadomego pochodzenia, przekrwione spojówki itd. Z kolei dermatolog, po szczegółowym obejrzeniu zmian skórnych, może nabrać podejrzeń, że nie są powiązane z chorobą skóry, a właśnie z alergią.

Alergolog dziecięcy Londyn – kiedy wizyta jest konieczna?

Objawy alergii mogą przybierać różną formę i występować z różnym nasileniem. Kichanie, delikatna wysypka czy swędzenie nierzadko są bagatelizowane zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Problem zaczyna się, gdy oczy przez dłuższy czas są zaczerwienione, pieką, swędzą, a na skórze pojawiają się nieestetyczne plamy, które wywołują uporczywy świąd. Ciągle zatkany nos i to, że dziecko oddycha przez buzię, również powinno być powodem do niepokoju (w tym przypadku często winny jest przerośnięty trzeci migdał, ale zdarza się, że takie dolegliwości wywołuje alergia). W przypadku alergii pokarmowych nierzadko dochodzą objawy ze strony układu pokarmowego, ból brzucha czy biegunka. Takich objawów nie należy bagatelizować. Pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może być na tyle silna, że doprowadzi do wstrząsu anafilaktycznego, a to jest stan zagrażający życiu.

Kiedy wybrać się do alergologa? Pora roku a testy alergiczne

Do alergologa można wybrać się w każdym momencie. Jeśli objawy są nasilone, absolutnie nie należy zwlekać. Prawdą jest jednak, że lekarz może zalecić wstrzymanie się z wykonaniem niektórych testów alergicznych. Dotyczy to zwłaszcza alergii wziewnych, czyli sytuacji, gdy podejrzewa się uczulenie na pyłki roślin, szczególnie traw i drzew. Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, uczulenia na składniki leków czy kosmetyków, w tym przypadku testy wykonuje się przez cały rok.

Zanim alergolog dziecięcy Londyn podejmie decyzję o wykonaniu testu, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem. Oczywiście wynik testu jest niezwykle ważny, ale niejednokrotnie pacjent sam potrafi określić, co mogło wywołać reakcję alergiczną. Znacznie ułatwione zadanie mają ci rodzice, którzy uważnie pilnują diety dziecka.