Jak zwalczyć kaszel u dziecka?

Kaszel u dziecka

Przyczyny kaszlu mogą być różne, podobnie jak jego charakter. Czasem dziecko wygląda na zdrowe, a mimo to kaszle, co wywołuje niepokój nie tylko rodziców, ale i nauczycieli w szkole czy przedszkolu, którzy niechętnie przyjmują do placówki dzieci z objawami chorobowymi. Jakie są główne przyczyny kaszlu u dzieci i jak można sobie z nim poradzić?

Kaszel u dziecka – najczęstsze przyczyny

Kaszel jest jednym z objawów przeziębienia i grypy. Zwykle na początku choroby mamy do czynienia z drapaniem w gardle i pokasływaniem, potem częstotliwość i intensywność kaszlu się zwiększa. Dla dzieci dokuczliwy jest zwłaszcza suchy, nieproduktywny kaszel, dlatego wielu rodziców stosuje specjalne syropki, które mają złagodzić uporczywe objawy ze strony układu oddechowego, szczególnie w czasie snu. Ze suchym kaszlem u dzieci, pojawiającym się w przebiegu przeziębienia, nieźle radzą sobie syropy zawierające naturalne substancje, nawilżające gardło i łagodzące podrażnienia. Czasem jednak trzeba wdrożyć mocniejsze środki, które zmniejszą skurcz oskrzeli. Takie syropy odstawiamy, jeśli kaszel przechodzi w mokry, czyli umożliwiający odkrztuszenie wydzieliny.

Odkrztuszanie zalegającej wydzieliny

W przebiegu przeziębienia kaszel mokry nie zawsze musi się pojawić. Czasem chorobę uda się zatrzymać wcześniej. Jeśli jednak dziecko zaczęło odkrztuszać wydzielinę, warto je wspomóc przy użyciu syropów wykrztuśnych dostępnych bez recepty. Jednak w przypadku niemowląt i małych dzieci, albo w momencie gdy kaszel mokry utrzymuje się powyżej kilku dni, należy udać się do lekarza. Może się okazać, że doszło do zapalenia oskrzeli albo zapalenia płuc. Wówczas konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Kaszel u dziecka a podrażnienie gardła

Kaszel nie musi być objawem choroby, może być reakcją obronną na inny objaw chorobowy, czyli katar albo zapalenie gardła. Przeziębione dziecko może mieć podwyższoną temperaturę i katar, który spływającej po tylnej ścianie gardła podrażnia je i wywołuje odruch kaszlu. Natomiast w przypadku, gdy dziecko boryka się z anginą, dochodzi do powiększenia migdałków, co również może wywoływać chęć odkrztuszania. W obu przypadkach należy skupić się nie na leczeniu kaszlu, a udrażnianiu nosa i odciąganiu/wydmuchiwaniu spływającej wydzieliny albo stosowaniu leków łagodzących stan zapalny gardła.

Kaszel alergiczny – jak sobie poradzić?

Kaszel u dziecka może być jednym z objawów alergii. Jeśli po rozmowie z rodzicami pediatra podejrzewa alergię u dziecka, może przepisać leki łagodzące objawy alergii, ale przede wszystkim powinien skierować pacjenta do poradni alergologicznej. Tam zostaną wykonane stosowne testy alergiczne. Jeśli uda się ustalić, jaki alergen wywołuje kaszel, konieczne będzie unikanie wskazanej substancji. Niestety, chociaż w ten sposób doskonale można sobie poradzić z alergią pokarmową albo alergią na kosmetyki, w przypadku alergii wziewnych nie jest to takie proste. A to właśnie one najczęściej wywołują alergiczny kaszel u dziecka. Można co prawda próbować unikać pobytów w parkach, sadach czy na łąkach, ale nie da się całkowicie odciąć od unoszących się w powietrzu pyłków. W takim przypadku pacjent musi stosować dobrze dobrane leki antyalergiczne.