Dla osoby, która prowadzi siedzący tryb życia i bardzo dawno nie miała do czynienia z jakąkolwiek aktywnością fizyczną, najważniejsze jest, by po prostu zaczęła się ruszać. Nawet zwykłe spacery, rower, wbieganie po schodach czy taniec przy skocznej muzyce mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia, a w pewnym stopniu również kondycji fizycznej. Jeśli jednak nasze oczekiwania są większe, chcemy poprawić wygląd swojego ciała, wytrzymałość, siłę fizyczną, warto zdecydować się na zajęcia pod okiem specjalisty. Tylko co wybrać – trening personalny czy grupowe zajęcia?
Grupowe zajęcia na sali treningowej
Grupowe zajęcia fitness to forma aktywności szczególnie lubiana przez kobiety, które traktują ją nie tylko jako sposób na poprawę wyglądu i kondycji, ale również jako rozrywkę, ciekawą formę spędzenia wolnego czasu. Często zapisują się na takie zajęcia z koleżanką lub grupą koleżanek, co sprawia, że na sali treningowej czują się pewnie i swobodnie. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną osobę, która pokazuje, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia i stara się kontrolować, czy wszyscy uczestnicy robią to poprawnie. Niestety w praktyce nie jest to możliwe, gdyż trener nie może skupić się na kilku osobach, które nie radzą sobie z wykonaniem ćwiczeń, a musi kontynuować zajęcia dla reszty grupy. Nie trudno się zatem domyśleć, że uczestnictwo w grupowych zajęciach fitness nie zawsze przynosi spodziewane efekty, gdyż wiele ćwiczeń wykonywanych jest niestarannie, a niektóre, sprawiające najwięcej trudności, całkiem pomijane.
W grupie zawsze raźniej?
Zajęcia grupowe prowadzone są w miłej atmosferze, przez co uczestnicy czerpią z nich dużą przyjemność. Może się jednak zdarzyć tak, że osoba z wyjątkowo kiepską koordynacją ruchową, osoba z problemem nadmiernej potliwości czy osoba otyła nie zostanie dobrze przyjęta przez grupę. Dla niej stwierdzenie „w grupie zawsze raźniej” brzmi jak kiepski żart. Nawet jeśli nikt nie daje jej odczuć, że w jakiś sposób nie pasuje do grupy, sama czuje się skrępowana i cały czas się zastanawia, kto patrzy na nią krytycznym okiem. Dlatego też osoby z kompleksami, nieśmiałe, źle czujące się w dużych grupach, powinny postawić na trening personalny.
Trening personalny czy grupowe zajęcia?
Odpowiedź na pytanie trening personalny czy grupowe zajęcia oczywista wydaje się również wtedy, gdy zależy nam na wykonywaniu ćwiczeń dostosowanych do naszych potrzeb i poziomu zaawansowania. Na zajęcia grupowe przychodzą osoby z różną kondycją, co sprawia, że proponowane ćwiczenia nie wszystkim odpowiadają. Poza tym część osób chciałaby się skupić na okolicach ud i pośladków, inni wzmocnić plecy itd. Nie da się tego zrobić w grupie liczącej kilkanaście osób. Tymczasem decydując się na współpracę z trenerem personalnym, możemy liczyć na indywidualne traktowanie i kompleksową opiekę. Trener skupia się na naszych potrzebach i oczekiwaniach, a metody działania planuje na podstawie wykonanych testów diagnostycznych. Dla każdej osoby układa indywidualny plan treningowy. Dba o poprawność wykonywanych ćwiczeń, motywuje do pracy i kontroluje postępy. Warto również wspomnieć, że trener personalny jest często doradcą żywieniowym, a dzięki odpowiedniej diecie, efekty systematycznej pracy na sali treningowej mogą pojawić się szybciej.