Rak skóry – dermatolog oceni, czy zmiany skórne są groźne

dermatolog londyn

Każdego roku, tuż przed sezonem wakacyjnym, wybuchają dyskusje na temat szkodliwego promieniowania słonecznego i skutków długotrwałego przebywania na ostrym słońcu. Jednocześnie rośnie popularność preparatów do opalania, które mają zapewnić piękną opaleniznę i ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Niestety nadal wiele osób z takich preparatów nie korzysta i nie zdaje sobie sprawy z negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Tymczasem wystawianie znamion barwnikowych na działanie promieni słonecznych czy też uleganie poparzeniom słonecznym znacząco podnosi ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego też, jeżeli lubimy się opalać, mamy jasną cerę i dużo pieprzyków, powinniśmy regularnie odwiedzać dermatologa, który oceni kondycję skóry i zbada występujące zmiany skórne.

Badanie znamion barwnikowych z użyciem dermatoskopu

Osoby, które mają dużo pieprzyków, powinny dokonywać samobadania. Sprawdzamy wygląd i strukturę znamion barwnikowych – zmiany koloru czy wielkości pieprzyków powinny zaniepokoić i być wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza. Oczywiście samobadanie to nie wszystko. Oprócz tego co najmniej raz w roku należy udać się do gabinetu dermatologicznego, by lekarz dermatolog przy użyciu specjalnego przyrządu (dermatoskopu) ocenił wygląd znamion i sprawdził, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Dermatoskop pozwala na oglądanie zmian skórnych w dużym powiększeniu, jest badaniem prostym, ale niezwykle pomocnym w diagnozowaniu chorób skóry i wykrywaniu czerniaka.

Groźne zmiany skórne, czyli jakie?

Znamiona, które zmieniają kolor, są asymetryczne, mają nierówne brzegi i łuskowatą powierzchnię, swędzą, krwawią lub sączy się z nich wydzielina mogą świadczyć o występowaniu czerniaka, choć wcale nie muszą być bolesne. Jeżeli dermatolog wykryje groźne zmiany skórne odpowiednio wcześnie, ich usunięcie wraz z otaczającym fałdem skóry w wielu przypadkach będzie oznaczało zwalczenie choroby. Czasem jednak zmiany są tak zaawansowane, że konieczne jest usunięcie zlokalizowanych w ich pobliżu węzłów chłonnych.