Psycholog – wsparcie osób, które doświadczyły urazu psychicznego

Psycholog

Problemy, z jakim i pacjenci zgłaszają się do psychologów, dotyczą najróżniejszych dziedzin życia. Część osób boryka się z uzależnieniami i bezsennością, inni nie radzą sobie z agresją, nie potrafią pielęgnować więzi rodzinnych, jeszcze inni przeżyli traumatyczne wydarzenia, w trakcie których doświadczyli urazu psychicznego. Ostatnia grupa pacjentów to osoby, które doświadczyły traumy w przeszłości, a minione wydarzenia wciąż rzutują na ich życie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Psycholog pracuje z takimi pacjentami w ramach psychotraumatologii.

Czym jest pscyhotraumatologia?

Psychotraumatologia oferuje różne formy terapii, które mają pomóc w leczeniu traumy i powrocie do normalnego życia. W ramach psychologii mówi się o różnych metodach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Nie na wszystkich pacjentów podziałają te same metody. To psycholog dokonuje analizy ludzkiej psychiki i bada, w jaki sposób pacjent reaguje na daną sytuację. Niektórzy wypierają traumatyczne wydarzenia, inni rozmawiają niemal wyłącznie na ten temat; niektórzy reagują agresją, inni apatią. Dlatego tak ważne jest dokonanie indywidualnej analizy w kontekście psychologicznym. Oprócz tego na przebieg leczenia traumy wpływa rodzaj wydarzeń traumatycznych. Traumą może być wypadek komunikacyjny, śmierć bliskiej osoby, gwałt czy doznana w dzieciństwie przemoc fizyczna.

Trauma to uraz psychiczny spowodowany przez jakieś wydarzenie. Może to być wydarzenie jednorazowe, jak i wydarzenia powtarzające się w przeszłości i będące źródłem wyjątkowo silnego stresu. Tak silny stres pozostawia po sobie trwały uraz psychiczny. Psycholog wspiera pacjenta w drodze do przepracowania tego urazu. W niektórych przypadkach chodzi niemal wyłącznie o osiągnięcie lepszego samopoczucia, w innych o pogodzenie się ze stratą, otwarcie na nowe sytuacje i nowych ludzi. Czasem chodzi też o to, by pacjent był w stanie ponownie usiąść za kierownicą.

Psycholog – pomoc specjalistyczna dla osób, które przeżyły traumę

Nie każda osoba, która przeżyła traumę, wymaga pomocy specjalistycznej. Są osoby, którym wystarcza wsparcie bliskich, a pomoc udzielana jest jedynie w pierwszych dniach po wystąpieniu dramatycznych wydarzeń. Jednak nie każdy ma na tyle silną psychikę, by poradzić sobie z problemem bez specjalistycznej pomocy. Psycholog pomoże tym, którzy doświadczyli silnie stresujących sytuacji i obserwują u siebie niepokojące symptomy. Ważne, by psychoterapeuta posiadał odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w dziedzinie psychotraumatologii.

Jakie objawy występują u osób, które doświadczyły traumy?

O niektórych objawach pacjent jest w stanie opowiedzieć samodzielnie, inne wychodzą na jaw podczas rozmowy ze specjalistą, bo pacjent dotąd nie wiązał ich z traumatycznymi wydarzeniami. U osób, które doświadczyły traumy najczęściej występują: problemy ze snem, stany lękowe, ataki paniki, problemy z koncentracją, natrętne myśli i zachowania. Pacjentom często towarzyszy poczucie winy i wstyd, co prowadzi do występowania stanów depresyjnych, a nawet myśli samobójczych. Pojawiają się trudności z utrzymywaniem relacji z innymi ludźmi, rozdrażnienie, napady złości lub agresji.