Wynik referendum w sprawie brexitu stał się początkiem dyskusji o sytuacji przebywających na Wyspach imigrantów i o tym, co ich czeka, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Wśród imigrantów sporą grupę stanowią Polacy, a w tym lekarze i pielęgniarki, dlatego zainteresowanie tą tematyką w Polsce również było ogromne. Co prawda w trakcie oczekiwania na długo zapowiadany brexit emocje trochę ostygły, ale w końcu doczekaliśmy się – Wielka Brytania opuściła Wspólnotę Europejską. Czy to wydarzenie zmieniło coś w życiu polskich lekarzy na Wyspach? Czy polska przychodnia w UK wciąż funkcjonuje na tych samych zasadach?
Brexit a okres przejściowy
Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, co oczywiście nie oznacza, że natychmiast zerwała z nią wszelkie relacje. Przeciwnie – nadal trwają negocjacje w sprawie kształtu tychże relacji. Do końca grudnia 2020 roku Wielka Brytania znajduje się w tzw. okresie przejściowym, co oznacza, że wciąż korzysta z wielu praw i przywilejów, jakie przysługują państwom członkowskim UE i wciąż ma wobec Unii pewne zobowiązania. Na razie nie wiadomo, co dokładnie zmieni się po zakończeniu okresu przejściowego i czy zmiany te będą dotyczyły personelu medycznego spoza Wielkiej Brytanii.
Polska przychodnia i polscy lekarze w brytyjskich szpitalach
W publicznych szpitalach w Wielkiej Brytanii pracują tysiące polskich lekarzy. Pracę tam uznają za możliwość rozwoju zawodowego ale i pozyskiwania godziwych zarobków. Dla niektórych jest to świetny wstęp do kariery, którą planują kontynuować w Polsce, dla innych możliwość rozwoju zawodowego w kraju, w którym planują zostać na stałe. Wielu polskich lekarzy nie planuje powrotu do Polski i decyduje się na otwarcie na Wyspach własnej działalności. Tak właśnie powstają polskie przychodnie medyczne w UK.
Polska przychodnia (zobacz FastMedica) to miejsce stworzone nie tylko z myślą o Polakach. Polscy specjaliści świetnie znają język angielski, a co za tym idzie – mogą udzielać porad i leczyć nie tylko osoby polskiej narodowości, ale i Brytyjczyków oraz imigrantów pochodzących z innych zakątków Europy. Polska przychodnia zatrudnia dobrych lekarzy, a przy tym dysponuje wysokiej jakości sprzętem. To sprawia, że chętnych na korzystanie z jej usług nie brakuje. Ale czy tak samo będzie po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie? Na jakich zasadach będzie funkcjonować polska przychodnia na Wyspach?
Polska przychodnia w UK po brexicie
W tej chwili trudno przewidzieć, czy i jak po zakończeniu okresu przejściowego w UK zmieni się polityka w stosunku do personelu medycznego. Coraz częściej słychać jednak głosy, że zmiany mogą dotknąć lekarzy, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii sporadycznie, po to by raz czy dwa razy w miesiącu spotkać się z pacjentami. Natomiast wiele wskazuje na to, że polska przychodnia nadal będzie działać na tych samych zasadach, co dotychczas. Lekarze, którzy mieszkają w UK na stałe, nadal mogą wykonywać obowiązki zawodowe, ale oczywiście muszą pamiętać o złożeniu wniosku o status osoby osiedlonej. Jest to obowiązkowe dla wszystkich obcokrajowców mieszkających w UK, bez względu na to, jaki kształt przybierze rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.