Endokrynolog

Endokrynolog

Zmiany hormonalne związane z wiekiem – co na to endokrynolog?

endokrynolog lekarzProcesów starzenia nie da się zatrzymać. Może próbować je opóźnić poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, aktywność fizyczną, zbilansowany sposób żywienia, ale nie w każdym przypadku uzyskamy zadowalające efekty, ponieważ wiele zależy od genów. Niektórzy próbują zatrzymać czas poprzez zabiegi medycyny estetycznej, ale nawet jeśli na zewnątrz zachowają młody wygląd, będą odczuwać, że ich organizm się starzeje. Zachodzą w nim liczne zmiany hormonalne. Część osób, zwłaszcza kobiet w okresie menopauzy, znosi je bardzo kiepsko i liczy, że endokrynolog przepisze im cudowny specyfik, który złagodzi dokuczliwe objawy.

Zmiany w organizmie związane z wiekiem – dlaczego kiedyś im zaprzeczano?

Dziś nie doszukujemy się uparcie przyczyn osłabienia organizmu u osób starszych. Przyjmujemy za normalne fakt, że mogą gorzej widzieć, gorzej słyszeć, wolniej się poruszać, odczuwać drobne dolegliwości bólowe. Uważamy, że poszczególne chrząstki miały prawo się zużyć. Kiedyś natomiast negowano taki pogląd, twierdząc, że życie człowieka trwa tak krótko z powodu chorób, jakie dotychczas przeszedł. Gdyby człowiek nie chorował, żyłby zdecydowanie dłużej niż 100 lat. Zatem jak wytłumaczyć śmierć osób w podeszłym wieku, które przez całe swoje życie cieszyły się dobrym zdrowiem?

Dziś wiadomo, że nie wszystkie narządy ludzkie mają zdolność do regeneracji. Część komórek musi po prostu umrzeć. Poza tym z biegiem lat zmienia się sposób funkcjonowania niektórych układów, w tym układu hormonalnego. Endokrynolog doskonale wie, których hormonów zaczyna brakować w organizmie i jakie mogą być tego konsekwencje.

Układ hormonalny a starzenie się człowieka

lekarz endokrynologIntensywna produkcja hormonów ma miejsce w okresie wzrostu i rozwoju człowieka, a następnie w okresie dojrzewania. Część zmian jest zauważalna gołym okiem, ale w pewnym momencie następuje czas stagnacji. Przez około 20 lat układ hormonalny funkcjonuje w podobny sposób, po czym niektóre gruczoły odpowiedzialne za produkcję hormonów zmniejszają swoją aktywność. Zmiany te nie wpływają korzystnie na ludzki organizm. Część osób odczuwa bolesne dolegliwości i szuka pomocy u specjalistów.

Endokrynolog radzi, jak opóźnić procesy starzenia

Każdy endokrynolog zachęca do walki o opóźnienie procesów starzenia. Nie chodzi jednak o walkę z wewnątrz, a więc cudowne kosmetyki czy zabiegi medycyny estetycznej. Nie chodzi o działania, które nie tylko nie wesprą organizmu w tej walce, ale wręcz mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Chodzi raczej o odpowiednią, lekką dietę i aktywność fizyczną.

Dobry endokrynolog (zobacz na stronie kliniki fastmedica) nie zlekceważy żadnego z symptomów chorób endokrynologicznych, niekiedy związanych z wiekiem czy otyłością. Przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, wykona niezbędne badania i rozpocznie leczenie.