Do jakiego lekarza w UK udać się z chorym dzieckiem?

Do jakiego lekarza w UK udać się z chorym dzieckiem

Choroba dziecka to dla rodzica sytuacja stresująca, zwłaszcza jeśli mowa o najmłodszych dzieciach, które nie potrafią dokładnie powiedzieć, w którym miejscu odczuwają ból. Jeśli rodzic jest w kontakcie z zaufanym lekarzem, wszystko powinno przebiec spokojnie, oczywiście pod warunkiem, że stan dziecka nie będzie się pogarszał. A co, jeśli przebywamy z maluchem poza miejscem zamieszkania? Do jakiego lekarza udać się z chorym dzieckiem w Wielkiej Brytanii?

Leczenie małych pacjentów w UK

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej więc korzystanie z publicznej służby zdrowia nie przebiega w sposób identyczny, jak przed kilkoma laty. Oczywiście nadal wiele mówi się o kartach EKUZ i dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, ale wszystko to dotyczy raczej pobytów krótkoterminowych. W niniejszym artykule skupimy się jednak na leczeniu pacjentów (i ich rodzin), którzy przebywają w Wielkiej Brytanii dłuższy czas i wykonują na jej terenie pracę zarobkową.

Długi, legalny pobyt na terytorium Anglii upoważnia obcokrajowców do korzystania z publicznej służby zdrowia. Opłacając składki na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymujemy możliwość bezpłatnego korzystania z porad lekarzy pierwszego kontaktu, podstawowych badań lekarskich oraz opieki szpitalnej. Niestety taka opieka nie zawsze jest satysfakcjonująca, dlatego Polacy, którzy nie chcą korzystać z publicznej służby zdrowia w UK, kierują swoje kroki do innych placówek. Oczywiście prym wiodą tutaj placówki polskie. Polska klinika Londyn kieruje swoją ofertę przede wszystkim do osób polskiej narodowości, ale nie tylko.

Polski pediatra w UK

Jeśli chodzi o publiczną służbę zdrowia w UK, dzieci leczone są u lekarzy rodzinnych. Specjaliści medycyny rodzinnej otaczają opieką całe rodziny, co ma swoje wady i zalety. Tacy specjaliści świadczą usługi również w polskich klinikach, ale pacjenci mają wybór, ponieważ równie dobrze mogą zapisać dziecko do polskiego pediatry.

Polski lekarz pediatra w Londynie jest specjalistą na wagę złota. Posiada nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie zdobyte zarówno w polskich, jak i brytyjskich placówkach zdrowotnych. To doświadczenie z Polski jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu lepiej zna oczekiwania pacjentów pochodzących z Polski. Mimo wszystko pomiędzy polskim a brytyjskim systemem opieki zdrowotnej występują spore różnice.

Polska klinika Londyn – pediatra i inni specjaliści dziecięcy

Zaletą korzystania z usług polskiej przychodni w UK jest fakt, że gromadzi ona wielu świetnych specjalistów. Oczywiście dziecko najpierw trafia do pediatry, ale jeśli ten zobaczy konieczność skierowania małego pacjenta do innego lekarza, wszystko da się zrealizować w jednym budynku. Dzieci często kierowane są do alergologa, laryngologa, dermatologa czy ortopedy. Ważne, by był to lekarz kompetentny i potrafiący umiejętnie podejść do małego pacjenta. Dzieci różnie reagują podczas spotkania z lekarzem, dlatego ten swoją postawą nie powinien dostarczać im kolejnej dawki stresu.