Co mogą oznaczać częste bóle głowy w ciąży?

Częste bóle głowy w ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już około 4-5 tygodnia, ale nie wszystkie kobietom udaje się je zaobserwować. Nierzadko pierwszym sygnałem, że rzeczywiście mogło dojść do zapłodnienia, jest brak spodziewanej miesiączki. Później bywa różnie, choć w pierwszym trymestrze ciąży spora grupa kobiet skarży się na dolegliwości ciążowe. Gorsze samopoczucie w tym okresie nie jest niczym nadzwyczajnym, ale co robić, jeśli występują częste bóle głowy w ciąży, albo inne objawy, o których nie wspominają poradniki dla ciężarnych?

Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Niektóre typowe dolegliwości ciążowe z różnym natężeniem występują przez cały okres ciąży, natomiast pojawienie się innych warunkowane jest przez rozwój ciąży. Dolegliwości występujące w pierwszym trymestrze, zazwyczaj są nieco inne niż te, na które skarżą się ciężarne w ostatnich tygodniach stanu odmiennego.

Wśród dolegliwości ciążowych charakterystycznych dla pierwszego trymestru wymienia się nudności i wymioty, zawroty głowy, zmęczenie i senność. Nierzadko pojawia się też tkliwość piersi i pobolewanie w podbrzuszu. Drugi trymestr uznawany jest za stosunkowo spokojny, a zdaniem wielu kobiet – wręcz przyjemny. W tym okresie brzuszek zaczyna być widoczny dla otoczenia, a ciężarne zbierają komplementy odnoszące się do rozpromienionej cery, błyszczących i gęstych włosów. W trzecim trymestrze, z uwagi na powiększający się płód, dochodzą nowe dolegliwości. Macica naciska na pęcherz moczowy, co powoduje potrzebę częstego oddawania moczu, również w nocy. Do tego zaczynają pojawiać się obrzęki, zwłaszcza w okolicach łydek i stóp. Część kobiet skarży się również na dolegliwości ze strony układu trawiennego, ale tym razem nie chodzi o nudności i wymioty, a o uciążliwą zgagę.

Częste bóle głowy w ciąży – czy to normalne?

Bóle i zawroty głowy mogą pojawić się w ciąży. Jeśli nie są to dolegliwości o dużym nasileniu i nie powtarzają się zbyt często, nie ma powodu do niepokoju. Niemniej o wszelkich dolegliwościach ciążowych należy powiedzieć lekarzowi lub położnej prowadzącej ciążę. To specjalista decyduje, czy dolegliwości bólowe są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki. Niekiedy lekarz ogranicza się do wydania zaleceń, takich jak większą ilość snu, więcej odpoczynku, więcej wody niegazowanej. Ciężarne, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, miewają poważne trudności ze snem – zdarza się, że bóle głowy towarzyszą zmęczeniu.

Co mogą oznaczać częste bóle głowy w ciąży?

Jeśli bóle głowy o dużym nasileniu zaczynają pojawiać się częściej, ciężarna powinna odwiedzić lekarza. Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy ból pojawia się po zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej i towarzyszy mu dzwonienie w uszach. Występowanie takich dolegliwości może być objawem nadciśnienia tętniczego, które u kobiet w ciąży może być szczególnie niebezpieczne. Bóle głowy w ciąży i wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do wystąpienia stanu przedrzucawkowego, który może mieć groźne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeśli ciśnienie krwi ciężarnej jest zbyt wysokie, należy przyjmować leki na nadciśnienie, dobrane w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Poza tym ciężarna musi prowadzić stały monitoring ciśnienia tętniczego krwi.