Co leczyć u internisty?

Interna nazywana jest królową specjalizacji lekarskich. Wszystko dlatego, że traktuje pacjenta holistycznie, a interniści bardzo często pracują w przychodniach jako lekarze pierwszego kontaktu. Internista jest zwykle pierwszym lekarzem, do którego trafia pacjent ze swoimi dolegliwościami. Co leczyć u internisty?

Interna jako dziedzina medycyny

Interna zajmuje się leczeniem narządów wewnętrznych. Oznacza to, że internista jest lekarzem odpowiedzialnym za diagnozowanie i leczenie schorzeń układów i narządów wewnętrznych. W przeciwieństwie do innych specjalistów, nie zajmuje się konkretnym układem (np. pokarmowym, oddechowym, moczowym, kostnym czy nerwowym), a stara się rozpoznać wszelkie dolegliwości bólowe, z jakimi zgłaszają się do niego pacjenci. Dopiero jeśli nie jest w stanie pomóc, kieruje pacjenta do konkretnego specjalisty.

Interna jako dziedzina medycyny interesuje się ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Lekarz internista ma uprawnienia do badania pacjentów z rozmaitymi dolegliwościami. Jeśli pracuje w przychodni jako lekarz rodzinny, jest pierwszym specjalistą, do którego zgłosi się pacjent z silnym, nawracającym bólem głowy, kłuciem w podbrzuszu czy bólem stopy. Internista udziela zaleceń lekarskich, wystawia recepty, przepisuje leki, wypisuje skierowania na konsultacje specjalistyczne, ale również za zabiegi i rehabilitację.

Co leczyć u internisty?

Internista ma szeroką wiedzę na temat fizjologii człowieka, dlatego potrafi sprawnie ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz ma zdolność do szybkiego i trafnego diagnozowania rozmaitych schorzeń. Z tego powodu interniści dobrze sprawdzają się jako lekarze pierwszego, podobnie jak specjaliści medycyny rodzinnej. Jednakże należy pamiętać, że internista (zobacz lekarz Londyn) nie jest tym samym, co lekarz rodzinny, dlatego używanie tych pojęć zamiennie jest błędem. Lekarz medycyny rodzinnej leczy całe rodziny – jego pacjentami są osoby w różnym wieku, począwszy od małych dzieci, skończywszy na osobach starszych. Tymczasem internista zajmuje się osobami dorosłymi. Odpowiednikiem internisty w przypadku najmłodszych pacjentów jest pediatra.

Internista zajmuje się leczeniem wielu różnych schorzeń. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, z gorszym samopoczuciem, ale też z gorączką i objawami chorobowymi charakterystycznymi dla grypy i przeziębienia. Czasem pacjent wymaga leczenia kardiologicznego, chirurgicznego czy endokrynologicznego – zadaniem internisty jest w tym przypadku wstępne rozpoznanie problemu i wypisanie skierowania do lekarza specjalisty.

Leczenie u internisty

Co leczyć u internisty? Leczenie każdego schorzenia może się rozpocząć od wizyty w gabinecie internisty i w wielu przypadkach może być tam kontynuowane latami. Niektóre choroby wymagają ciągłego przyjmowania leków i jedynie regulowania dawki. Należą do nich m.in. niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Pacjent raz na jakiś czas powinien udać się do specjalisty, ale kolejne recepty z powodzeniem może wystawiać lekarz internista. Poza tym jest to odpowiedni lekarz w przypadku zakażeń dróg oddechowych, infekcji gardła, długotrwałych biegunek itd.