Choroby wieku podeszłego

choroba

Są takie choroby, które podstępnie atakują osoby w różnym wieku, jak i schorzenia, w przypadku których ryzyko występowania zwiększa się wraz z upływem lat. Schorzenia te nazywamy chorobami wieku podeszłego, ponieważ najczęściej cierpią na nie seniorzy. Osoby starsze borykające się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi często wymagają wzmożonej opieki. Zdarza się, że rodzina nie jest w stanie samodzielnie zająć się członkiem rodziny i zatrudnia pielęgniarkę, korzysta również z usług rehabilitanta. Opieka nad schorowaną osobą w podeszłym wieku bywa wymagająca, ale nie jest to regułą. Są osoby, które dożywają w zdrowiu później starości, albo takie, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, ale ich uciążliwość jest umiarkowana.

Na co najczęściej chorują seniorzy?

Choroby wieku podeszłego mają rozmaite podłoże. Część uwarunkowana jest genetycznie, występowanie innych wzmaga prowadzony w młodości niezdrowy tryb życia, jeszcze inne pojawiają się nagle i nie do końca wiadomo dlaczego.

Najczęstsze choroby wieku podeszłego to choroby układu nerwowego oraz obniżenie sprawności umysłowej, czyli tzw. choroby otępienne (w tym demencja i Alzheimer). W skrajnych przypadkach zdarza się, że osoba starsza nie rozpoznaje swoich bliskich i nie pamięta wydarzeń minionego dnia. Zdarza się też, że po wyjściu z domu nie potrafi do niego wrócić. Osoba cierpiąca na takie schorzenie wymaga stałego nadzoru.

Inne częste choroby wieku podeszłego

Do częstych chorób u osób starszych należy zaliczyć choroby miażdżycowe (udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa), choroby nowotworowe, cukrzycę, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, osteoporozę, nietrzymanie moczu. U osób starszych często pojawia się również depresja, która wynika z poczucia osamotnienia, poczucia bycia niepotrzebnym, niezdarnym, świadomości istnienia ograniczeń wynikających z wieku.