Chirurg naczyniowy – leczenie chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych

Narządy w ciele człowieka tworzą układy, czyli pewnego rodzaju systemy odpowiedzialne za oddychanie, trawienie pokarmów, rozmnażanie, poruszanie się itd. Oprócz tego w ludzkim organizmie funkcjonują dwa układy naczyń: krwionośny i limfatyczny, które wspólnie tworzą układ krążenia. Układ krwionośny odpowiada za rozprowadzenie krwi po organizmie, z kolei limfatyczny za rozprowadzenie limfy.

Niestety nierzadko zdarza się, że niektóre z naczyń krwionośnych i limfatycznych ulegają uszkodzeniu. Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego i limfatycznego leczy się różnymi metodami, w tym farmakologicznie. W wymagających tego przypadkach do akcji wkracza chirurg naczyniowy.

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się naczyniami w ludzkim organizmie, a dokładniej mówiąc diagnozowaniem i leczeniem schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wiele osobom słusznie kojarzy się z problemem pękających naczynek, żylakami i pajączkami zlokalizowanymi w obrębie kończyn dolnych. Ale chirurg naczyniowy leczy nie tylko żylaki. Przedmiotem zainteresowania tego specjalisty jest również miażdżyca, obrzęk limfatyczny, tętniaki, a nawet nowotwory układu naczyniowego. Chirurg naczyniowy ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie pacjentów borykających się z chorobami układu krwionośnego i limfatycznego.

Chirurg naczyniowy, zwany również naczyniowcem, udziela świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowia, ale wielu lekarzy prowadzi również prywatną praktykę lekarską. W prywatnych przychodniach, takich jak polska przychodnia w Londynie, zabiegi chirurgiczne realizowane są znacznie szybciej. Ponadto prywatne placówki dbają o jak najlepsze wyposażenie gabinetów zabiegowych i dysponują sprzętem najwyższej jakości, co sprawia, że stosują nowoczesne metody leczenia chorób układu naczyniowego.

Leczenie chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych – na czym polega?

Wszystko zależy od charakteru schorzenia, stopnia zaawansowania choroby, ale i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach pierwszym krokiem jest zmiana diety pacjenta, a także stosowanie środków farmakologicznych m.in. rozrzedzających krew. Czasem włączane są niechirurgiczne metody leczenia, np. małoinwazyjna skleroterapia żylaków. Natomiast opisane metody sprawdzą się tylko w określonych, niezbyt skomplikowanych sytuacjach. Trudne przypadki wymagają interwencji chirurgicznej.

Chirurg naczyniowy stosuje zarówno techniki wewnątrznaczyniowe (np. laparoskopię), jak i klasyczne zabiegi otwartej operacji. Większość zabiegów wewnątrznaczyniowych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Chirurg leczy zmiany w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych za pomocą angioplastyki balonowej, poprzez wprowadzenie stentów albo stentgrafów.

Jeśli chodzi o chirurgię klasyczną, zwykle zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Tutaj do wyboru jest kilka metod, a ostateczną decyzję na temat przebiegu leczenia podejmuje chirurg naczyniowy, po przeanalizowaniu wszelkich istotnych czynników. Pacjent musi mieć na uwadze, że rekonwalescencja po zabiegach inwazyjnych trwa zwykle dłużej.