Badanie krwi Londyn – jak często badać krew?

Badanie krwi londyn

Mimo że tak wiele mówi się na temat profilaktyki zdrowotnej, ogromna część społeczeństwa nie tylko rezygnuje z okresowych badań lekarskich, ale bagatelizuje pojawiające się dolegliwości zdrowotne. Tymczasem najprostsze badanie może pomóc w diagnozowaniu rozmaitych chorób na wczesnym etapie, co pozwala na natychmiastowe wdrożenie skutecznego leczenia. Jednym z podstawowych badań lekarskich jest badanie krwi Londyn. Jak często należy je wykonywać?

Podstawowe badania laboratoryjne

Badanie krwi należy do grupy badań laboratoryjnych, czyli takich, które polegają na szczegółowym badaniu pobranego od pacjenta materiału. W laboratorium bada się krew, mocz, kał, wydzielinę z narządów rozrodczych czy ludzką ślinę. Prawdą jest jednak, że zdecydowana większość pacjentów przychodzi do laboratorium, żeby zbadać krew. Laboratorium oferuje szeroką gamę badań dostosowanych do potrzeb pacjentów, a w tym badania mikrobiologiczne, biochemiczne i hematologiczne. Badanie można wykonać na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza świadczącego usługi w ramach publicznej służby zdrowia bądź prywatnie. Jeśli pacjentowi zależy na czasie, a przy tym chce mieć pewność co do warunków, w jakich pobierane są próbki, badanie krwi Londyn może wykonać w polskiej przychodni medycznej.

Jak przebiega badanie krwi Londyn?

Badanie krwi zwykle wykonuje się w godzinach porannych. Oczywiście w sytuacji, gdy pacjent nagle trafia do szpitala, krew do badań pobiera się niezależnie od pory dnia. Natomiast w normalnej sytuacji pacjenci zgłaszają się do laboratorium rano, po zażyciu leków, jeśli takowe przyjmują na stałe. Przed pobraniem krwi nie należy spożywać posiłków, ale prowadzenie głodówki w dniach poprzedzających badanie również nie jest wskazane.

Badanie krwi londyn

Podczas badania pacjent zajmuje wygodną, siedzącą pozycję. Dobrze jeśli ma na sobie koszulkę z krótkim rękawem, bo krew zwykle pobierana jest z żyły w zgięciu łokcia. W niektórych sytuacjach krew może być pobrana z żył powierzchniowych widocznych na dłoni bądź z palca (zwykle u niemowląt).

Jak często należy badać krew?

Lekarze są zgodni co do tego, że nawet ci, którzy nie skarżą się na żadne dolegliwości zdrowotne, powinni wykonywać badanie krwi Londyn co najmniej raz w roku. Morfologia to badanie, które pozwala określić ogólny stan zdrowia pacjenta, a biorąc pod uwagę, że badanie jest szybkie i właściwie bezbolesne, naprawdę warto pamiętać o systematyczności. Podstawowe badanie krwi skupia się na układzie czerwonych i białych krwinek oraz płytach krwi, badając aż trzynaście parametrów, a w tym poziom leukocytów, erytrocytów i hemoglobiny.

Dodatkowe badania krwi Londyn

Morfologia pozwala na skontrolowanie podstawowych parametrów, ale badanie z krwi wykonywane są również podczas diagnozowania chorób tarczycy, chorób metabolicznych, cukrzycy. Badanie krwi wykazuje również obecność przeciwciał związanych z boleriozą, a także pozwala stwierdzić obecność wirusa HIV (badanie te obowiązkowo wykonuje się kobietom ciężarnym).