Akupunktura – co to takiego?

Akupunktura

 Niektóre schorzenia leczy się z wykorzystaniem kilku dostępnych metod, począwszy od leczenia farmakologicznego, poprzez różnorakie masaże i ćwiczenia, skończywszy na akupunkturze. Część osób uważa, że akupunktura to metoda stosowana przez znachorów, którzy nie mają wiele wspólnego z medycyną. Rzeczywiście polscy lekarze rzadko zajmują się akupunkturą, co nie oznacza, że negują jej działanie. Jest to bowiem jedna z głównych gałęzi medycyny chińskiej i w niektórych przypadkach rzeczywiście może przynieść zadowalające efekty.

 

Akupunktura wpływa na cały organizm?

Osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat niekonwencjonalnych metod leczenia i które nigdy nie interesowały się medycyną chińską, nierzadko twierdzą, że akupunktura, jeśli w ogóle ma jakieś działanie, to tylko miejscowe. W rzeczywistości jednak osoby zajmujące się akupunkturą podkreślają, że metoda ta ma wpływ na działanie całego organizmu i dzięki temu może leczyć bardzo dużo schorzeń. Oznacza to, że igiełki nie działają jedynie miejscowo, a przesyłają energię, która następnie balansuje w meridianach. Meridiany to linie łączące punkty akupunkturowe. Energia qi przemieszcza się liniami tworzącymi siatkę powiązań, a dzięki temu wpływa nie tylko na pracę mięśni i stawów, ale również układu krwionośnego, nerwowego czy hormonalnego).

 

Jak wykonuje się akupunkturę?

Akupunkturę powinna wykonywać osoba wykwalifikowana w tej dziedzinie, mająca wiedzę o punktach i liniach akupunkturowych, potrafiąca precyzyjnie wykonać nakłucia, posiadająca stosowne narzędzia, środki medyczne i środki dezynfekujące. W przeszłości rzadko byli to absolwenci medycyny, natomiast dziś akupunktura jest techniką leczenia oficjalnie uznawaną przez współczesną medycynę. Oznacza to, że o wskazaniach, sposobie leczenia i metodzie stymulacji punktów akupunktury zawsze powinien decydować lekarz.

Specjalista wykonuje akupunkturę, nakłuwając igłami określone punkty. Wszystkich punktów na ciele jest około 360 i znajdują się w bardzo różnych miejscach, m.in. na głowie, wzdłuż kręgosłupa, na podeszwach stóp. Wbijanie igieł w dowolnej kolejności i bez ściśle określonego porządku jest niedopuszczalne. Tradycyjna medycyna chińska jasno mówi, że są na ciele człowieka punkty, których nakłuwać nie wolno, gdyż może to spowodować zakłócenia w przepływie energii qi i wywołać skutek odwrotny do zamierzonego.

 

Akupunktura – wskazania

Choć akupunktura może wpływać zarówno na działanie układu krwionośnego, jak i neurologicznego, to podstawowym jej działaniem jest działanie przeciwbólowe. Z tego powodu akupunkturę stosuje się najczęściej przy migrenach, bólach mięśniowych, bólach zatok i zębów, bólach związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów, a także przy napadach kamicy nerkowej. Zdarza się też, że nakłucia wykonuje się w podczas bolesnych miesiączek i przy bólach porodowych. Akupunktura pomaga również w walce z bólem związanym z zabiegami chirurgicznymi oraz przy występowaniu bólów nowotworowych.